Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Rozhovor s Eliškou Olšákovou: Důležité je mít se o koho opřít

Rozhovor s Eliškou Olšákovou: Důležité je mít se o koho opřít

3. 1. 2022

V roli nové předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR, poslankyně a starostky města Valašské Klobouky se Eliška Olšáková cítí poměrně komfortně. „Všechny mé aktivity se propojují s tématem veřejná správa a regionální rozvoj,“ říká v rozhovoru, který vám níže nabízíme.

Eliška Olšáková - poslankyně a starostka města Valašské Klobouky

Eliška Olšáková - poslankyně a starostka města Valašské Klobouky

Nezdá se vám, že starostové napříč politickým spektrem dávají o sobě v celostátní politice vědět více než dosud? Ostatně jste také jednou z nich. 

Jejich úspěšné zapojení do politiky je dané tím, že mají co nabídnout. Umí dělat regionální rozpočty a s prostředky hospodařit. Předvídají a plánují. Dokážou s lidmi jednat. Jsou regionálně známými osobnostmi. Starosta, za kterým je vidět dobře odvedená práce, má respekt a důvěru i v regionálních volbách.

Jak chcete propojit vaše působení v Poslanecké sněmovně a několika výborech, jako předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a starostka ve Valašských Kloboukách? 

Veškeré mé pracovní aktivity se tematicky propojují, zaměřují se na veřejnou správu a regionální rozvoj. To se týká i mého členství ve výborech v Poslanecké sněmovně. Chtěla bych tak zúročit mé zkušenosti ve veřejné správě, kterou znám z pohledu 25 leté praxe. Od ledna budu neuvolněnou starostkou města Valašské Klobouky. Mám tam výborný tým, ale teď budu muset kolegy více úkolovat. Máme hodně rozpracovaných projektových věcí, které mají svůj rytmus, a ty bych ráda dotáhla. Jako nově zvolená předsedkyně Sdružení se můžu opřít o zkušené jedenácti členné předsednictvo a čestného předsedu Stanislava Polčáka, který je mi silnou oporou. Sdílíme si informace, společně chodíme i na jednání. Chceme tím navázat na dosavadní práci a zdůraznit kontinuitu. Partnerům tím dáváme najevo, že mým příchodem se směřování Sdružení nemění. 

Jaké hlavní výzvy budou podle vás řešit obce, města, kraje v roce 2022? A jak jim v tom chce vaše Sdružení pomoci? 

Budou řešit finance, jako každý rok. V rámci rozpočtového určení daní máme smělý plán, a to přidat koeficient, který bude zohledňovat občany 65+ a zvýší koeficient na žáka z 9 na 11 procent. Chceme otevřít a diskutovat téma samosprávného minima z rozpočtového určení daní. Těm nejmenším obcím by takové opatření alespoň částečně pomohlo s jejich rozvojem, umožnilo by jim mít uvolněného starostu. V malých obcích nemají kvůli nedostatečným prostředkům uvolněného starostu a peníze používají na něco jiného než na jeho plat. Chceme také prosadit vyšší odměny. V loňském roce jsme dosluhujícího premiéra Babiše požádali, aby vláda vydala nařízení, které by odměňování představitelů samospráv a navýšení jejich platů vzhledem k míře inflace alespoň o šest procent řešila. Bohužel, to se nepodařilo. Už jsme oslovili novou koaliční vládu a budeme se starostům snažit pomoci ve spolupráci s ní. Je důležité, aby za náročnou práci, na malé obci starosta dělá všechno, byla náležitá odměna. Myslím, že tyto naše snahy starostové vnímají vstřícně. Ohledně financování jsme se jich zastávali také v roce 2020 v rámci kompenzačního balíčku. Šlo o kompenzační bonusy podnikatelům, což mělo jít ze sdílených daní. Sdružení v tom případě rychle zareagovalo a vyvinulo tlak, aby tento výpadek byl obcím z větší části nahrazen. Obecním rozpočtům jsme tím pomohli zachránit v úhrnu miliardy korun.

Velkým tématem je nový stavební zákon… 

Vláda v polovině prosince zamítla návrh Pardubického kraje o odložení jeho účinnosti o rok. Přesto budeme na odložení jeho účinnosti dále pracovat a také na tom, aby nevznikl stavební super úřad. Je to téma, které trápí mnohé ze starostů, hlavně tam, kde by se měly rušit stavební úřady. Problém je aktuálně i personální, protože se neví, jak vše bude nakonec vypadat.

SMS ČR prosazuje prodloužení volebního období komunálních zastupitelstev na 6leté období. Co si od tohoto záměru slibujete? 

Pokud začínáte na pozici starosty, přicházíte s nějakými vizemi a představami projektů. S touto vizí jdete do vítězných voleb. Ovšem po 3, 4 letech zjistíte, že jste plánové projekty nestihli. Záměr například vyžadoval změnu územního plánu, stavební povolební, zjistíte, že máte omezení v památkových nebo přírodně chráněných územích. Pokud na projekt chcete získat dotaci a vejít se do nějaké výzvy, může se stát, že čtyři roky k tomu všemu nestačí. Základní myšlenkou pro změnu je, že prodloužením mandátu by se obcím zvýšila možnost něco prosadit a uskutečnit. Na loňském shromáždění v Ostravě jsme návrh na 6leté volební období pro starosty přijali jako usnesení. Panoval s tím všeobecný souhlas. Ovšem vzhledem k legislativním procesům si nedělám iluzi, že bychom takovou změnu prosadili už pro komunální volby konané letos na podzim. Co bychom chtěli stihnout do července je zákon o střetu zájmů, aby samosprávy věděly, kdo má informace o majetku vyplňovat a kdo od toho bude osvobozený.

Celý rozhovor naleznete v lednovém čísle PRO města a obce

 

Autor: Aleš Durďák