Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj "Protože to tak prostě je!" Ministr Brabec se v debatě s Petrem Gazdíkem prořekl o Bečvě

"Protože to tak prostě je!" Ministr Brabec se v debatě s Petrem Gazdíkem prořekl o Bečvě

21. 9. 2021

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ve včerejší debatě v České televizi s Petrem Gazdíkem (STAN) zmínil informace ze sněmovní vyšetřovací komise k otrávené řece Bečvě. Odvolával se na kroky spolustraníka Jiřího Strýčka, který ANO v komisi zastupuje. Strýček byl ale jako člen komise vázán mlčenlivostí, upozornil Gazdík, který v komisi také seděl.

Petr Gazdík (vlevo) v pořadu Události, komentáře

Petr Gazdík (vlevo) v pořadu Události, komentáře

Brabec ještě před vystoupením v pořadu závěrečnou zprávu komise zkritizoval. "Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči České inspekci životního prostředí," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.

K vyostřené hádce mezi ním a Gazdíkem došlo na konci asi 15minutového duelu, kdy Brabec zmínil, že komise nechtěla zapracovat Strýčkovy připomínky. "Jak vy to víte, pane ministře, když to jednání komise je neveřejné a pan Strýček vám to určitě nesděloval, co tam chtěl nebo nechtěl doplňovat?" tázal se Petr Gazdík Brabce. "Protože to tak prostě je," reagoval evidentně zaskočený Brabec.

"Je evidentní, že pan ministr věděl, co pan Strýček navrhuje, ale protože jednání je neveřejné, tak by to takto fungovat nemělo a pan Brabec se v přímém přenosu usvědčil sám," uvedl pro Aktuálně.cz  Petr Gazdík. Dodal, že komisi reguluje pouze jednací řád sněmovny, který říká, že jednání jsou neveřejná.

Ministr Brabec na otázky redakce Aktuálně.cz nereagoval, poslanec Strýček ale během dne odeslal redakci vysvětlení, ve kterém tvrdí, že informace, kterou řekl v živém vstupu ministr Brabec, byla jediná informace, kterou mu sdělil, a že ji už dříve pověděl i novinářům. "Důvod, proč jsem nepodpořil závěrečnou zprávu, přece není ani nemůže být tajný. Nepodpořil jsem ji proto, protože jsem měl k závěrečné zprávě několik zásadních, a hlavně doložitelných výhrad, které ale kolegové odmítli," uvedl pro Aktuálně.cz poslanec Jiří Strýček.

V závěru vyjádření Strýček naopak obvinil z vynášení informací poslance Gazdíka. "Obzvlášť pan Gazdík po každém jednání informoval o průběhu novináře, na tiskové konferenci 9. srpna třeba tlumočil výpovědi pozvaných hostů, pokud je něco vynášením informací z jednání, tak jsou to právě tato vyjádření pana Gazdíka," dodal.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Autor: Aleš Durďák


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka