Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Přestavba krajské nemocnice ve Zlíně je v nedohlednu

Přestavba krajské nemocnice ve Zlíně je v nedohlednu

25. 4. 2023

Zlínský kraj: Jak bývá zvykem, ani program jednání dubnového Zastupitelstva Zlínského kraje se neobešel bez pasáží o situaci s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati. Konkrétně bod 8. programu měl přinést průběžnou informaci o dostavbě a modernizaci krajské nemocnice. Žádné optimistické informace však ke zklamání Zastupitelského klubu STAN z úst vedení kraje nezazněly.

Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN

Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN

"Situace ohledně krajské nemocnice je den po dni stále zoufalejší. Krajská koalice včele s hejtmanem Holišem sice zastupitelům předložila aktuální plány a vize na rekonstrukci a modernizaci nemocnice, ty jsou však z pragmatického pohledu velmi diskutabilní a časově i rozpočtově jen velmi stěží předvídatelné. Navíc stále je odkládána odpověď na otázku, kdo má být investorem projektu." Říká Tomáš Pifka, předseda Zastupitelského klubu STAN.

Koalice slibovala dřívější začátek modernizace nemocnice. Za 2,5 roku ve vedení kraje toho však moc nesvedli. Momentálně se řeší pouze rekonstrukce určitých objektů, což může mít za následek nežádoucí výpadky provozu zdravotní péče v některých odděleních a také navrhovaný způsob dopravní dostupnosti je velmi nešťastný, což ale v lokalitě stávajícího areálu nemocnice není nic překvapujícího. Navíc dostupnost obecně měl být jeden z prvních vyřešených předpokladů.

"Spolu s kolegy ze Zastupitelského klubu STAN se ale rozhodně nebudeme stavět do role opozice při spolupráci na zachování centrové péče. To je zásadní předpoklad pro zachování poskytování důležitých specializovaných zdravotních služeb. V tom krajskému zastupitelstvu napříč politickým uskupením držíme palce a jsme připraveni to jakkoliv podpořit." Slibuje Miroslav Adámek, lékař a krajský zastupitel za STAN. Jeho kolegyně, Eliška Olšáková, poslankyně a krajská zastupitelka za STAN k dané problematice uvádí: "Jednala jsem přímo s ministrem zdravotnictví a žádala jej konkrétně o zachování oddělení pneumoonkologické chirurgie, z důvodu dostupnosti zdravotní péče."

"Bohužel, přestavba nemocnice je v nedohlednu a o co hůře, sám hejtman Holiš ji odhaduje na desítky let." Doplnil Miroslav Adámek.

Autor: Marek Smetana