Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Přehled nejzajímavějších událostí hnutí STAN ve Zlínském kraji v roce 2020

Přehled nejzajímavějších událostí hnutí STAN ve Zlínském kraji v roce 2020

30. 12. 2020

Rok 2020 byl bohatý na celou řadu událostí, které provázely hnutí STAN ve Zlínském kraji. Podívejte se na shrnutí těch nejzajímavějších momentů, které se v tomto roce udály.

 

Rok 2020 v hnutí STAN ve Zlínském kraji

Rok 2020 v hnutí STAN ve Zlínském kraji

SETKÁNÍ S KRAJSKÝM PŘEDSEDOU PETREM GAZDÍKEM A PŘÍZNIVCI HNUTÍ STAN

Na počátku letošního roku proběhlo neformální setkání členů a registrovaných příznivců hnutí STAN s krajským předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem. Cílem společného setkání bylo  vzájemně se mezi sebou více poznat a zároveňprobrat témata, které členskou základnu STAN zajímají. Akce měla velmi dobrý ohlas a v budoucnu v ní budeme pravidelně pokračovat. Více o akci ZDE.

ÚNOROVÝ KRAJSKÝ SNĚM PŘEDSTAVIL TÉMATA PRO PODZIMNÍ KRAJSKÉ VOLBY

Hlavním tématem únorového krajského sněmu byly bezesporu blížící se podzimní krajské volby a prezentace dílčích tématických okruhů. "Lékaři, sestry a další zdravotnický personál  jsou ti nejdůležitější lidé. Je potřeba jim vytvářet co nejlepší podmínky pro práci. A za současné situace je nutné vytvářet kvalitní podmínky pro práci a život v regionu také pro zahraniční zaměstnance a jejich rodiny,” zahájil svou prezentaci na téma zdravotnictví ve Zlínském kraji Miroslav Adámek,  tehdejší náměstek primátora ve Zlíně. Kromě představení témat do krajských voleb byl také zvolen lídr kandidátky. Tím se stal Petr Gazdík. 

AKTIVNÍ BOJ PROTI KORONAVIRU

Březen byl ve znamení aktivního boje proti koronavirovému onemocnění COVID-19. Pomáhalo se různě. Například STAN v Nedakonicích uspořádal finanční sbírku a jeho zástupci šili roušky (více ZDE a ZDE). Pomáhal také náš starosta z Pašovic Vlastimil Řezníček, který svým občanům zajišťoval kvalitní dezinfeční prostředky (více ZDE). Pomáhalo se také ve Valašských Kloboukách v čele se starostkou Eliškou Olšákovou (více ZDE). Pro desítky našich starostů a místostarostů byl jarní boj s koronavirem úspěšnou a zároveň náročnou zkouškou. Za tuto snahu jim patří naše velké poděkování!

 

PŘEDSTAVENÍ KRAJSKÉ KANDIDÁTKY S PODPOROU DALŠÍCH SUBJEKTŮ

V květnu jsme široké veřejnosti představili partnery na naší kandidátce. Jednalo se o TOP09, Nový Impuls a Zlínské hnutí nezávislých. “Pro kandidátku STAN je charakteristické, že kandidáti z čelných míst jsou zároveň také experty tématických oblastí, ve kterých chce STAN spolu s partnery zlepšovat život na Zlínsku. Naše osobnosti tak pro náš kraj nabízejí vizi, opřenou o své letité zkušenosti. V průběhu dalších měsíců budeme tato témata postupně představovat a nabízet vizi pro Zlínský kraj pro další čtyři roky,” dodal ke kandidátce krajský tajemník za STAN Aleš Durďák. Více o představení krajské kandidátky ZDE.

 

PETR MICHÁLEK JAKO KANDIDÁT DO SENÁTU V OBVODĚ 78

Na konci května uspořádal tiskovou konferenci ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, kde oznámil svou kandidaturu do Senátu v obvodě 78 (více ZDE). V rámci kampaně představil svůj volební klip, kde se mimo jiné objevil také předseda hnutí STAN Vít Rakušan či senátoři Marek Hilšer nebo David Smoljak (klip ZDE). "Petra Michálka si vážím, je skvělým ředitelem zlínského divadla, jeho chuť pomáhat lidem jsme mohli vidět již na začátku koronavirové krize - divadlo využilo svých krejčovských dílen a ve velkém začalo šít roušky ještě když si někteří politici nestihli ani uvědomit, že náš běžný život, jak jej známe, na nějaký čas končí. V krizi poznáte skvělého manažera a dobrého člověka. Kultura má zásadní místo v našich životech, drží nás pospolu v dobách dobrých i zlých. Kulturní lidé by měli být našimi zástupci, a ti aktivní  o to spíš. Držím Petrovi do voleb palce, " uvedl Vít Rakušan ke kandidatuře Petra Michálka do Senátu.

VZNIK MLÁDEŽNICKÉ ORGANIZACE MSTAN VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Na konci června oficiální vzniknulo mládežnické hnutí mSTAN ve Zlínském kraji, které sdružuje 10 členů. “Představuji si, že budeme aktivním spolkem, který bude svou činností atraktivní pro mé vrstevníky.  Společně s dalšími členy bychom rádi pomáhali hnutí STAN ve Zlínském kraji. V roli dobrovolníků se nyní chystáme podpořit kampaň pro krajské a senátní volby. Dále plánujeme besedy se zajímavými hosty pro širokou veřejnost,” doplnil Vojtěch Vaník, který byl zvolen předsedou mSTAN ve Zlínském kraji. Jednou z činností organizace je již zmíněná pomoc při organizaci voleb. Stejně důležitá je však také součinnost s našimi starosty, kteří tuto pomocnou ruku ocení. Typickým příkladem pomoci bylo prosincové sázení stromů ve Slavičíně u pana starosty Tomáše Chmely (více ZDE). Jednotlivé profily a činnosti členů z mSTAN si můžete prohlédnout ZDE.

 

SRPNOVÁ A ZÁŘIJOVÁ KRAJSKÁ KAMPAŇ

Srpen a září byl věnován intezivní kontaktní kampani ke krajským volbám. Vše odstartovalo tiskovou konferencí z konce července (video ZDE). V rámci krajských a senátních voleb jsme absolvovali 50 kontaktních akcí. Taktéž jsme se prezentovali řadou povedených video medailonků našich kandidátů, například Petra Galatíka (video ZDE), Tomáše Pifky (video ZDE), Martina Zábranského (video ZDE) nebo Tomáše Chmely (video ZDE). 

 

VÝSLEDEK KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLEB 

V krajských volbách jsme získali 12,69%, což vedlo k zisku 6ti mandátů. Stali jsme se opozičním zastupitelským klubem (více k naší činnosti ZDE). Oproti krajským volbám z roku 2016 jsme výsledkově posílili. V senátních volbách skončil Petr Michálek v prvním kole a bohužel neuspěl. „Děkuji také hnutí STAN za důvěru a nominaci. Bylo mi ctí tuhle značku reprezentovat. Děkuji své ženě, mým nejbližším, volebnímu týmu a množství dobrovolníků. Děkuji svým voličům,“ doplnil Petr Michálek

POMOC UHERSKOHRADIŠTSKÉ NEMOCNICI: VYBRALO SE 137 200 KORUN

V druhé polovině října jsme spojili síly s Nadačním fondem VIAIVA. Z této spolupráce vzešla iniciativa finanční pomoci zdravotnickému personálu v Uherskohradišťské nemocnici, čelícímu současné tíživé situaci v souvislosti s koronavirem. Společnými silami se podařilo vybrat 137 200 korun. Více ZDE.

ZAKLÁDÁNÍ OBLASTNÍCH SDRUŽENÍ

Na konci listopadu došlo v prostorech Městského úřadu ve Starém Městě k podpisu memoranda o založení oblastního sdružení Uherské Hradiště, které se stalo po Zlínu druhým oblastním sdružením STAN ve Zlínském kraji. To bude působit na území správního obvodu obce s rozšířenou působností Uherské Hradiště a bude celkem sdružovat 48 obcí. Členskou základnu tohoto oblastního sdružení aktuálně tvoří 25 členů a registrovaných příznivců hnutí STAN. "Založení oblastního sdružení vnímám jako vyvrcholení naší snahy prezentovat hnutí STAN jako silnou regionální značku lidí, kteří jsou pracovití a jsou za nimi vidět výsledky. V rámci oblastního sdružení tak nyní budeme moci mnohem lépe a efektivněji spolupracovat na různých projektech a iniciativách. Rádi bychom se zaměřili na téma spolkové činnosti. Jedná se o oblast, které naši členové rozumí. Existuje řada spolků, které naši pomoc v době koronavirové zajisté uvítají. Například jim cheme pomoci s dotační politikou, se kterou máme bohaté zkušenosti", uvedl Martin Zábranský, místostarosta Starého Města. V průběhu prosince došlo rovněž k založení oblastních sdružení v Kroměříži, Uherském Brodě a Valašských Kloboukách. 

ODCHOD MIROSLAVA ADÁMKA Z RADY MĚSTA ZLÍNA

Miroslav Adámek opustil na konci roku Radu města Zlína. Bývalý primátor a náměstek primátora hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se vzhledem k současné situaci vyvolané pandemií koronaviru naplno vrací ke své původní profesi lékaře a pokusí se maximálně přispět ke zvládnutí současné komplikované situace ve zdravotnictví. Za Mirkovu práci se sluší moc a moc poděkovat! Více v článku ZDE.

PRŮBĚŽNÉ ROZŠIŘOVÁNÍ ČLENSKÉ ZÁKLADNY

V průběhu celého roku jsme zaznamenali zájem nových registrovaných příznivců. Tedy všech těch, kteří se chtějí pod hlavičkou STANu aktivně zapojit do komunální politiky. S novými registrovanými příznivci jsme začali dělat rozhovory, abyste je mohli více poznat. Přečíst rozhovor si můžete například s Kamilou Buráňovou (odkaz ZDE), Petrem Vlachem (odkaz ZDE) nebo Lubomírem Krhutem (odkaz ZDE).

 

Autor: Aleš Durďák