Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Poslankyně Eliška Olšáková prosazuje ponechání navýšení daně z nemovitostí obcím

Poslankyně Eliška Olšáková prosazuje ponechání navýšení daně z nemovitostí obcím

17. 7. 2023

Vláda se již několik měsíců snaží odhodlat k zásadnímu kroku v oblasti daňové politiky, a to k navýšení daně z nemovitostí. Ministerstvo financí hodlá tuto daň zvednout a výsledným navýšením chce obohatit státní pokladnu. Hnutí STAN ani starostové mnohých obcí s tímto nesouhlasí.

Eliška Olšáková, poslankyně hnutí STAN ze Zlínského kraje

Eliška Olšáková, poslankyně hnutí STAN ze Zlínského kraje

Dosposud totiž daň z nemovitostí představovala příjem výlučně pro obecní rozpočty. U představitelů hnutí STAN, stějně jako u velké části starostů českých obcí ale převládá názor, aby stát nechal celý výnos obecním rozpočtům a peníze si kompenzoval z jiných obecních příjmů. Jako možný kompromis se rýsuje ponechání výnosu daně z nemovitostí obcím výměnou za snížení příjmů z rozpočtového určení daní pro obce. Obě částky by měly představovat přibližně 10 mld. Kč.

Za hnutí STAN komentuje poslankyně Eliška Olšáková situaci následovně: „Připomínku, aby daň ve sto procentech zůstala obcím, jsme vznesli už během toho, co se balíček projednával ve sněmovně v prvním čtení.“ Se stejným postojem přistupuje hnutí STAN i v rámci koaličních jednání.

Eliška Olšáková se coby předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR v dané záležitosti sešla v minulých dnech také s ministrem financí Stanjurou, od kterého dostala příslib, že jí prosazovaný návrh projedná s koaličními partnery na vládní úrovni a také na půdě Poslanecké sněmovny.

 

 

Autor: Marek Smetana