Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Policie ČR se zajímá o vyřazování krajských sanitek, jsme znepokojeni!

Policie ČR se zajímá o vyřazování krajských sanitek, jsme znepokojeni!

31. 10. 2022

Zlínský kraj – Policie ČR před 14 dny zasáhla v sídle Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) v souvislosti se znaleckými posudky při vyřazování starých sanitek. Odnesla si dokumenty, včetně dat ze serveru této krajské příspěvkové organizace. Vše pro podezření o manipulaci s prodejními cenami sanitek.

Zastupitelstvo Zlínského kraje dne 31. 10. 2022

Zastupitelstvo Zlínského kraje dne 31. 10. 2022

Na dnešním jednání krajského zastupitelstva se STAN prostřednictvím svých zastupitelů o tuto kauzu konkrétně a detailně zajímal. Třeba spravedlivě podotknout, že se tomuto věnoval ze svého podnětu také hejtman kraje, bohužel prozatím bez jasných výsledků.

ZZS ZK provozuje 64 sanitek, z nich 37 bylo pořízeno z dotačních programů v letech 2014–2019. Dle sdělení ředitele ZZS ZK jsou nové sanitky umísťovány na výjezdové základny s největším dopravním výkonem. Po 4-5 letech jsou převáděny na výjezdové základny s menším počtem výjezdových km. Poslední dva roky do stáří 8 let tyto sanitky slouží jako rezervní vozidla. Po 8 letech dostane hejtmanství kompletní informaci o nabídce vozidel pro své společnosti a organizace. Poté v případě jejich nevyužití, což se děje velmi často, jsou tyto sanitky prodávány, rozhodnutím krajské rady veřejně na základě znaleckým posudkem stanovené ceny. A zde zřejmě vyvstává problém.

„Na dnešním veřejném jednání jsme proto podrobili detailům celé kauzy ředitele ZZS ZK pana Valentu. Ten si stál za svou prací i všemi odbornými posudky na vyřazované sanitky, které dle svých slov každý z nich viděl a nepřipadlo mu na nich nic mimořádného. Jsme znepokojeni současnou situací, a proto jsme si vyžádali všechny související informace. Hejtmanství v letech 2014-2019 čile pořizovalo nové sanitky za pomoci evropských dotací a tato kauza devalvuje tuto práci,“ přiblížila Eliška Olšáková, krajská zastupitelka a rovněž poslankyně za STAN.

Hejtmanství nyní prověřuje všechny směrnice pro nakládání se svým majetkem. Na dnešním zasedání schválili krajští zastupitelé obdobný úkol pro kontrolní výbor. Vše se bude dále řešit a vyhodnocovat a my budeme vše bedlivě sledovat. 

Autor: Marek Smetana