Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Petr Gazdík: České vinařství jako tradice

Petr Gazdík: České vinařství jako tradice

4. 4. 2023

"Vinařství je jeden z oborů, ve kterém v posledních letech začala Česká republika nebývale vzkvétat. Posun, který se odehrál a který každý kdo má rád víno musel zaznamenat, je v oblasti kvality produkce naprosto nebývalý a zásadní." Říká Petr Gazdík, poslanec STAN ze Zlínského kraje

Petr Gazdík, poslanec STAN ze Zlínského kraje

Petr Gazdík, poslanec STAN ze Zlínského kraje

Dále doplňuje, že: "Čeští vinaři začali vyhrávat prestižní mezinárodní soutěže a kvalita i běžných vín, které najdeme v regálech supermarketů se s „Ostravským kahanem či Hodonínským sluncem” z éry konce komunistické totality nedá srovnat. Přírodní podmínky neumožňují vyrovnat se některým jižněji položeným zemím. Výsledek tedy musí zařídit lidská práce, um a kvalitní technologie. Vinařství se stalo oborem s vyšší přidanou hodnotou.

Jestli nechceme, aby nás převálcovala levná vína z dovozu, jestli nebereme vinařství jako „pouhou“ průmyslovou výrobu, ale součást kultury, folklóru a umění naší země – nezavádějme spotřební daň na víno. Malý přínos pro státní rozpočet nevyváží to, o co přijdeme." 

K dané problematice vyjádřili za STAN svůj názor také paní poslankyně Hana Naiclerová z Olomouckého kraje a pan poslanec Martin Hájek z kraje Jihomoravského. Jejich postoje si můžete přečíst v tomto článku.

Autor: Marek Smetana