Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Petr Galatík: Dopady pandemie na podnikání v ČR budou veliké. Vymizí řada malých firem.

Petr Galatík: Dopady pandemie na podnikání v ČR budou veliké. Vymizí řada malých firem.

6. 1. 2021

Petr Galatík - člen krajského výboru STAN ve Zlínském kraji,  také majitel firmy G3 v Těšánkách, zakladatel BIOGRUNTU v Lebedově či předseda Místní akční skupiny Hříběcí hory. Tento činorodý zástupce hnutí STAN vyjadřil svůj postoj k současné situaci v době pandemie.

 

Petr Galatík, člen krajského výboru STAN, Zlínský kraj

Petr Galatík, člen krajského výboru STAN, Zlínský kraj

Jedna z vašich firem vyrábí  i ochranné pomůcky. Jak se podílí na řešení nedostatku  tohoto zdravotnického materiálu?

Hned v březnu loňského roku jsme začali šít roušky a následně vyrábět ochranné štíty. Je nutno říci, že toto jsme nedělali pro peníze, dodávky potřebným byly zdarma a těší nás, že naše štíty jsou ve velkých fakultních nemocnicích, ale i v našich nemocnicích v kraji, ambulancích, sociálních ústavech, no vlastně všude tam, kde o ně požádali. Velké poděkování patří kolegům ve firmě, kteří výrobu ochranných pomůcek velice aktivně rozběhli.

Nabízela firma G3 zdravotnický materiál státu, a pokud ano, uspěla?

Státu jsme nic za peníze nenabízeli, spolupracujeme s českými firmami, které mají výrobky certifikované, a stejně si od nich český stát nic neobjednal. Dnes vyvážejí do zahraničí nebo dodávají soukromým institucím. Stát preferuje čínské zboží, je to smutné, tudy cesta k nezávislosti a vlastní soběstačnosti nevede.

Jaké dopady podle vás bude mít pandemie na podnikání v ČR?

Dopady budou velké, vymizí řada malých firem, které zvyšovaly pestrost na trhu. O cestovním ruchu ani nemluvě. Ne všechno je však negativní, rozvinula se práce z domova, firmy se více zamyslely nad vlastní efektivitou, začaly hledat nová řešení, nové cesty. Budoucností jsou a budou neustálé technologické inovace a vzdělávání lidí. Co vidím jako zásadní problém je školství. Domácí výuka je možná, ale jak dlouho?

Ve všech okolních státech školy fungují, někde dokonce i vysoké. Dětem chybí kontakt s vrstevníky a ne každý rodič je schopen své děti učit. Máme doma prvňáka, paní učitelka přes Skype s dětmi komunikuje a přes telefon snímá, jak píše písmena a slabiky, to je opravdu neskutečně náročné. Uzavřít školy je úkon velie jednoduchý, ale následky jsou nedozírné. Supermarkety jsou stále plné, ty nikdo neuzavře nebo neomezí, přece by se to mohlo projevit na voličské přízni. Selský rozum pláče.

Jedna pozitivní věc na závěr. Když je průšvih, umí si český národ pomoci a umí se dát dohromady. Loňské jaro toho bylo příkladem. Solidarita a spolupráce byly vidět na mnoha místech a jsou vidět i teď. Tak snad to všichni ve zdraví přežijeme a udržíme si stále pozitivní mysl.

 

 

Autor: Aleš Durďák