Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Ondřej Bulla: Aktivní účast občanů na politice vnímám jako nezbytnou věc pro zdravé fungování státu.

Ondřej Bulla: Aktivní účast občanů na politice vnímám jako nezbytnou věc pro zdravé fungování státu.

14. 1. 2021

Ondřej Bulla je novým registrovaným příznivcem pocházejícím z malebné obce Mikulůvka, která se nachází nedaleko od Valašského Meziříčí.  Tento profesí softwarový vývojář se volném čase věnuje krajinné fotografii, turistice, hudbě a cestování. Více o něm a jeho postojích se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Ondřej Bulla, reg.příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Ondřej Bulla, reg.příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Úvodem rozhovoru se prosím v krátkosti představte.
Je mi 26 let a od tří let bydlím na vesnicích v okolí Valašského Meziříčí. Aktuálně a pravděpodobně dlouhodobě na Mikulůvce. Jsem ženatý a mám dvouletou dceru. Pracuji jako softwarový vývojář ve Valašském Meziříčí. Ve volném čase se věnuji krajinné fotografii, turistice, hudbě a cestování. U cestování jsem se vždy zaměřoval nejen na místa, ale i na lidi. Jezdil jsem stopem, přespával u lidí doma a zjišťoval tak, jak se v té či oné zemi části světa nebo ČR žije. Setkával jsem se díky tomu i s obrovskou škálou světonázorů, což mi pomáhá nahlížet na společenská témata z různých perspektiv. Teď s malým dítětem už stopování není možné a spaní u cizích lidí doma není snadné, ale přesto se o seznamování na cestách stále pokoušíme.

Dotýká se Vaše profese či volnočasové aktivity spojení s komunální politikou? 

Mé koníčky ani má profese se komunální politiky netýkají. Přesto se o ni zajímám a zapojuji se do občanských aktivit, když to situace vyžaduje. Neváhám kontaktovat nebo navštívit komunálního politika, když mám otázky nebo připomínky k aktuálním tématům. Takto jsem se dostal na osobní schůzku k několika starostům okolních obcí. Mám za sebou také krátké vystoupení na demonstraci za prošetření otravy řeky Bečvy.

Co vás vedlo k rozhodnutí podat si přihlášku práve pro hnutí STAN?

Aktivní účast občanů na politice vnímám jako nezbytnou věc pro zdravé fungování státu. Proto mi už delší dobu dává smysl, abych se i sám k nějakému politickému uskupení přidal. Moje zásada ale byla, že se k nějaké straně či hnutí můžu přidat až ve chvíli, kdy budu s jejich názory natolik souhlasit, že je budu volit ve volbách všech úrovní. Dlouho jsem volil jednou to hnutí či stranu a podruhé jiné - v závislosti na tom, o které volby právě šlo a s jakým programem dané uskupení přišlo. V posledních letech jsem si ale všiml, že často volím kandidáty, kteří jsou z hnutí STAN nebo jsou hnutím STAN podporovaní. V loňském roce jsem tedy STAN sledoval mnohem detailněji než dřív a ke konci roku si byl jistý, že tohle je hnutí s jehož názory se dokážu ztotožnit a které budu schopen volit nehledě na úroveň voleb. V prosinci jsem tedy podnikl aktivní kroky pro to, abych se stal registrovaným příznivcem.

Co vás na současné politice těší a co naopak štve?

Těší mě, že se zelená politika konečně dostává na program většiny politických uskupení (byť navrhované kroky mohou být někdy ne úplně smysluplné). Těší mě, že se demokratické strany snaží najít společnou řeč a společná témata pro příští sněmovní volby. Štve mě arogantnost a nekompetentnost současného vedení země.

V čem vidíte největší potenciál místa, ve kterém žijete? Tedy co by se podle Vás dalo ještě zlepšit v místě, kde nyní žijete.

Valašské Meziříčí dlouhá desetiletí trpí nepřítomností městského obchvatu. Město, kudy procházejí hned dvě silnice první třídy vedoucí na Slovensko se dusí tranzitní dopravou. Obchvat by výrazně zlepšil kvalitu života obyvatel města.

Jaké jsou Vaše ambice v hnutí STAN do budoucna?

Prozatím je mou ambicí být řadovým členem, zjistit, co činnost politického hnutí obnáší, a v jakém ohledu bych mohl být nejvíce užitečný. Jsem mladý, nemám žádné předchozí politické zkušenosti. Nechci tedy přijít do politiky s ambiciózními cíli. Chci přijít s vědomím mé nezkušenosti a s touhou zjistit, jak se můžu zapojit co nejúčinněji. Mám také ambice se účastnit na vnitřních debatách hnutí a utvářet tak jeho politiku.

Autor: Aleš Durďák