Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Ohlédnutí za výsledky komunálních voleb ve Zlínském kraji z pohledu STAN

Ohlédnutí za výsledky komunálních voleb ve Zlínském kraji z pohledu STAN

27. 9. 2022

Ve dnech 23. a 24. září 2022 se v ČR konaly komunální a v některých obvodech i senátní volby. Z interpretace jejich výsledků je zřejmé, že hnutí STAN si vedlo poměrně dobře především v těch případech, kdy v mnohých obcích nebo městech kandidovalo ve sdružení společně s nezávislými kandidáty. V celkovém srovnání za Zlínský kraj se kandidátky sdružení STAN a nezávislých kandidátů z hlediska počtu zvolených zastupitelů ocitly na 3 místě. Před nimi se jako druhé umístily kandidátky KDU-ČSL a s převahou na prvním místě kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů - místních sdružení celkem.

 

Výsledky komunálních voleb pro STAN ZLK.

Výsledky komunálních voleb pro STAN ZLK.

V porovnání počtu mandátů všech zúčastněných subjektů se  umístily samostatné kandidátky hnutí STAN mezi těmi úspěšnějšími. Přesto však vnímáme jejich oslabení způsobené vlivem celostátně rezonujících politických témat.

Dobře si vedl také jediný senátní kandidát s podporou STAN ve Zlínském kraji, pan starosta Holešova, Rudolf Seifert. Bohužel k postupu do druhého kola senátních voleb jej dělilo ani ne 1,5 % hlasů.

Ve Zlínském kraji zaznamenal STAN výrazné úspěchy například ve Starém Městě (45,75 %), ve Vizovicích (29,66 %), v Želechovicích nad Dřevnicí (25,68 %), ve Slavičíně (24,85 %), v Rožnově pod Radhoštěm (23,02 %), v Bohuslavicích u Zlína (65 %), nebo ve Vlčnově (51,38 %).

„Starostové a nezávislí vyhráli komunální volby ve Starém Městě a s osmi mandáty se stali nejsilnější zastupitelským klubem města. Mám obrovskou radost z toho, že nám spoluobčané věří. Dokázali se oprostit od mediální štvanice na republikový STAN a vyslovili nám velkou podporu a důvěru. Moc si toho vážíme a jsme připraveni odvádět stoprocentní práci pro spokojený život občanů našeho města.“ Komentuje dosavadní místostarosta Starého Města a člen KV STAN ZLK, Martin Zábranský.

K úspěchu v Rožnově pod Radhoštěm se vyjádřil představitel tamních kandidátů a rovněž předseda Oblastní organizace STAN Rožnovsko, Jindřich Motýl takto: "Náš výsledek je plodem dlouhodobé a poctivé práce pro město. Lidi v našem případě vědí, koho volí, protože jsme jejich sousedé, kolegové v práci, kamarádi.  Rožnov se dostal na určitou křižovatku a naši občané na to reagují. Chtějí racionální a rozumnou správu města, protože jinak bude velký problém. Jsme rádi, že si naši občané situaci uvědomují."

Za kandidátku z Želechovic nad Dřevnicí sdělil svůj dojem z voleb předseda tamní místní organizace STAN, Ivo Thurner: „Výsledek letošních komunálních voleb považujeme pro poměrně mladou Místní organizaci STAN v Želechovicích nad Dřevnicí za úspěch. V 15-ti členném zastupitelstvu obce, jsme získali 4 mandáty. I přes celostátně rezonující aféry jsme se nenechali zastrašit a hájili dál barvy hnutí STAN a dospěli jsme znamenitého výsledku. Máme připraveno několik modelů pro možnou koaliční spolupráci tak, abychom obec společnými silami vedli k jejím lepším zítřkům. Velmi uctivě děkujeme voličům, kteří naše myšlení a postup vyhodnotili stejně.“

“Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří přišli ke komunálním volbám, protože výsledek pro naši stranu a kandidáty, dopadl nad očekávání. Čekali jsme podporu, ale že získáme nadpoloviční většinu mandátů nás ani nenapadlo. Ještě jednou děkujeme.” Říká Petr Kašpařík, lídr kandidátky STAN ve Vlčnově, které se podařilo obsadit 8 mandátů z 15-ti členného zastupitelstva.

V krajském městě Zlíně dosáhl STAN 7,32 % hlasů a obsadil 3 zastupitele. “Děkuji za hlasy, které jsme získali. Děkuji všem kandidátům, podporovatelům a kolegům za spolupráci. Byla to úžasná zkušenost, dřina, ale také někdy zábava. Náš výsledek mne nepotěšil, čekala jsem, že budeme mít více jak 10%. Co vše to způsobilo si v rámci naší oblastní organizace vyhodnotíme.” Uvedla lídryně kandidátky STAN ve Zlíně, Kateřina Francová.

V okresních městech byly výsledky následující. Ve Vsetíně dosáhla kandidátka STAN 8,5 %, v Uherském Hradišti sklidil Impuls pro Hradiště s podporou STAN 4,66 % hlasů a v Kroměříži se nakonec kandidátku nepodařilo sestavit.

Velké poděkování patří všem, kteří se za STAN či ve spolupráci s hnutím jakkoliv podíleli na přípravách komunální kampaně nebo se ve vedení měst a obcí podíleli na jejich dobré správě. Především však velmi děkujeme všem voličům Zlínského kraje, kteří šli k volbám a případně jejich podpora patřila právě hnutí STAN.

 

Ve Zlíně, 26. 9. 2022

Autor: Marek Smetana