Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj O vyšetřovací komisi a průlomovém experimentu na Bečvě

O vyšetřovací komisi a průlomovém experimentu na Bečvě

2. 9. 2021

Blíží se rok od katastrofy na Bečvě. Ve sněmovní komisi neustále řešíme, jakých nedopatření a kontroverzí se vyšetřující instituce a orgány či jejich jednotliví zástupci dopustili od prvního dne havárie doposud.

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Kdybych mohl promluvit veřejně, zřejmě bychom byli svědky ekologické defenestrace. Ale nebojte se, dnes jsme ve sněmovní komisi započali řešit závěrečnou zprávu, která bude vyhotovena do konce září. Coby člen komise dělám vše proto, aby v ní nechybělo žádné zásadní sdělení a svědectví o nepravostech provázejících celou kauzu.


Celému vyšetřování nepřidává na důvěře ani podnět, který byl podán na ČIŽP kvůli experimentu profesora Jakuba Hrušky a rybářů. Těm se totiž podařilo experimentem prokázat, že pokud by byla zdrojem otravy opravdu výusť z Rožnova, jak tvrdí soudní znalec a policie, toxické látky by se musely rozpustit a smíchat v celém korytě Bečvy již pod prvním jezem, který je vzdálen 600 m od zmíněné výusti. Ryby ale začaly masivně hynout až 3,5 km pod touto výustí, což doposud znalec ani nikdo jiný nebyl schopen racionálně a věrohodně odůvodnit.


No a právě toto bylo impulsem veřejně neznámému předkladateli podnětu na ČIŽP, aby pohrozil ukazováčkem, že tudy pánové cesta v tomto státě nevede. Nám nikdo vyšetřování zpochybňovat nebude! Věřím, že prošetřování tohoto naprosto neškodného, ale velmi průlomového experimentu, jako přestupku, bude ve výsledku bezpředmětné. Podivuhodné na tom ale je, jakou rychlostí umí ČIŽP v některých případech zareagovat. Škoda, že obdobně hbití nebyli i v prvních hodinách a dnech havárie.


Celá kauza každým měsícem stále více zapáchá. Věřme, že volby rozdají karty tak, aby se struktury páchající toto systematické rozkládání demokracie mohly začít rozpadat. Děkuji za přečtení.
 

 

Autor: Aleš Durďák