Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj "Nová totalita"??? Podpořme společně film o skutečné totalitě

"Nová totalita"??? Podpořme společně film o skutečné totalitě

19. 10. 2023

V minulém týdnu Krajský výbor hnutí STAN Zlínského kraje zorganizoval ve spolupráci s předsedkyní Spolku Memoria Annou Stránskou návštěvu pro ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka v "muzeu totality" - věznici UH. Na každého zúčastněného, včetně pana ministra, to ve zdejším areálu působilo depresivně. O to více, když paní Stránská vyprávěla příběhy o pošlapávání lidských práv a hodnot, kterých pamatují zdejší staré zdi na tisíce.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil "muzeum totality" - věznici UH.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil "muzeum totality" - věznici UH.

"Věznice v Uherském Hradišti má temnou historii. Po II. světové válce se zde popravovalo v rámci retribučních procesů, pak zde popravovali komunisté. Oběti tohoto místa by určitě urážel pojem „nová totalita“." Těmito slovy okomentoval ministr Martin Dvořák své dojmy z věznice UH na jeho facebookovém profilu.

Na tyto hrůzné úseky historie nesmíme zapomenout a musíme dělat vše pro to, aby se neopakovaly. I z toho důvodu vzniká film "Vězení dějin", jehož dokončení však závisí na finanční podpoře, do které se může zapojit kdokoliv.

"Aktuálně dokončujeme film o věznici UH, se světovou premiérou 27. října 2023 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kinodistribuci máme v plánu začátkem příštího roku. Na dokončení stále hledáme prostředky, každý příspěvek se počítá. I nízkonákladový film stojí spoustu peněz. Peníze sbíráme na Spolek Memoria, za který film produkujeme a předem velmi děkujeme všem dárcům," říká předsedkyně Spolku Memoria Anna Stránská.

Podrobnější informace k podpoře filmu Věznice dějin (údaje o Spolku Memoria, kontakt pro vystavení potvrzení o daru nebo QR kód naleznete zde: www.vezenidejin.cz. (Číslo účtu pro poskytnutí příspěvku je: 237692092/0300).

Autor: Marek Smetana