Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj NÁZORY: Dotace obětem tornáda o dary lidí by vláda krátit neměla

NÁZORY: Dotace obětem tornáda o dary lidí by vláda krátit neměla

6. 7. 2021

Velké pobouření na sociálních sítích vyvolal dokument, podle nějž se mělo řídit vyplácení dotací na obnovu bydlení pro postižené tornádem. K tématu se vyjádřily čelní představitelky STAN ve Zlínském kraji a to Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk a Kateřina Francová, náměstkyně primátora města Zlína. Obě se shodují, že dotace obětem tornáda o dary lidí by vláda krátit rozhodně neměla. Odpovědná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) teď slibuje, že postižení lidé o nic nepřijdou a dokument se změní.

Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk a Kateřina Francová, náměstkyně primátor města Zlína

Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk a Kateřina Francová, náměstkyně primátor města Zlína

"Jsem ráda, že se paní ministryně po dnešní kritice změnila názor a přislíbila pozměnit současný návrh dotací pro obyvatele postižené tornádem na Jižní Moravě. 
Současný návrh, který počítal s tím, že se od státní dotace budou odečítat dary (které lidi dostali z veřejných sbírek) a pojištění (které lidé případě měli na svých nemovitostech), byl dle mého názoru diskriminační. 
Stát by přeci neměl trestat lidi, kteří si zodpovědně pojistili svoje nemovitosti a domácnosti. Neměl by se snažit ani jakkoliv slučovat státní podporu s podporou obyčejných lidí ve veřejné a transparentní sbírce.Zodpovědní lidé z Městys Moravská Nová Ves přeci nemají nejdříve dostat finance z darů od lidí z celé republiky, pak své pojištění...a pak možná (když nepřekročili 2 miliony korun) dostat pár drobných od státu. 
Obyvatelé, které postihlo tornádo, podle mého názoru potřebují mít jistotu, co bude dál. Původní slib vlády, dotace dva miliony na domácnost, by tak měl být dodržen." 
uvedla Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk.

"Nedá mi to abych se nevyjádřila k tomu, co vláda vymyslela ohledně dotačních podmínek pro lidi postižené tornádem. Dát do podmínek, že od celkové výše dotace bude odečtena výše finančních prostředků přijatých od občanů je jednoduše lidsky odporné.
Jsou to právě běžní občané, kteří se po této tragédii semkli, pomáhají, jak se dá a vybrali neskutečné množství finančních prostředků. Lidé, kteří jsou postižení tornádem a lidé kteří pomáhají nejsou jen nějaká čísla ve statistikách. Jsou to naši známí, kamarádi, naše rodiny…lidé jako vy nebo já. Opět se ukázalo, že “síla” je v lidech, v rodinách, v komunitách.
A opět se ukázalo, že vláda přichází se vším pozdě a mnohdy ještě špatně… V podstatě zdanit dary občanů a na jejich úkor ušetřit peníze z rozpočtu státu je nejen hloupá myšlenka ale hlavně to ukazuje, jak uvažují lidé, kteří dnes vedou naši zem. Lhaní příslušné ministryně, že to nebyl úmysl a že za to mohou úředníci je opravdu “třešničkou na dortu”. Její vlastní úřednici paní ministryni usvědčili ze lži. Za tohle se opravdu stydím…"
doplnila svůj názor Kateřina Francová, náměstkyně primátor města Zlína.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort je za pravidla odpovědný, se proto v úterý na Twitteru snažila situaci uklidnit a ujistila, že se pravidla změní.

„Ta formulace je opravdu nešťastná. Nařízení na příštím jednání vlády změníme, abyste se mohli bez obav soustředit na obnovu svých domů a nic vám to nekomplikovalo,“ slíbila Dostálová.

Autor: Aleš Durďák