Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj "Mlžiti kyanid, mlčeti fenol?" Zveřejněte vzorky!

"Mlžiti kyanid, mlčeti fenol?" Zveřejněte vzorky!

19. 1. 2021

Doplížili jsme se k završení dalšího - čtvrtého měsíce od katastrofické otravy Bečvy. Co se v posledním měsíci změnilo ze strany policie, inspekce životního prostředí, ministra životního prostředí či starosty Valašského Meziříčí? Taktika mlčení a mlžení je zdá se ideálním řešením. Jen u policie šlo zaznamenat jakési aktivity v pátrání, snad na správném místě, když už bohužel nelze říci ve správný čas. Aktuální informace Deníku Referendum a dalších důvěryhodných zdrojů ale i naději v tento orgán značně podlomují.

Petr Gazdík (vpravo), poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Petr Gazdík (vpravo), poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Soudní znalec, v jehož výsledek práce je vkládána naděje na prosvětlení případu, jak víme, oznámil potřebu více času. Jak dlouhou dobu navíc však potřebuje, můžeme jen spekulovat. Odborníci z expertního týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Fakulty rybářství a ochrany vod, ale mají podle Hospodářských Novin na zpracování a dodání jejich znaleckého pomocného posudku pro hlavního znalce termín až do konce března. Stejně jak u předchozí tříměsíční lhůty, kdy jsem o její sdělení veřejnosti apeloval na ministra vnitra Jana Hamáčka, budu stejně postupovat i nyní, po překročení trvání měsíce lhůty druhé.

Od prosince mám v kanceláři na stole připraven podnět pro Generální inspekci bezpečnostních sborů na postup policie. Doposud jsem doufal v odpovědnou práci policie a žil v domnění, že stěžejní znesnadnění či zmaření vyšetřování bylo zapříčiněno předáním případu v dezolátním stavu po prvních dnech šetření Českou inspekcí životního prostředí. To je sice pravda, ale zřejmě to není zásadní odůvodnění, proč policie nekoná efektivněji. A proto k podnětu na GIBS již nalézám opodstatnění a nabývám přesvědčení, že je nejvyšší čas k jeho podání.

Nejvyšší zástupce reprezentace životního prostředí u nás, ministr Richard Brabec, se od konce minulého roku raději odmlčel. V jeho konkrétním případě je to možná lepší řešení, něž když se na podzim ke kauze vyjadřoval, ale rozhodně to není z hlediska jeho pozice správně. Na mé výzvě k jeho rezignaci stále trvám. Stejně neúnosná je situace ve vedení ČIŽP a jak jsem aktuálně zmínil na tiskové konferenci z Poslanecké sněmovny (19. 1. 2021), vyzývám inspekci ke zveřejnění jak jejích analýz, tak především časů a míst odběrů. Sama policie uvedla vícekrát, že informační embargo neplatí pro vlastní zjištění státních orgánů nebo jiných institucí mimo policii. A právě inspekce předala výsledek svého šetření policii již 25. 9. 2020! V opačném případě vidím opět nevyhnutelnost personální změny na pozici ředitele ČIŽP.

 

Důvody k otřesu křesla jsou opodstatněné i ve vedení Valmezu. Starosta Stržínek, přes jeho prohlášení z prvních hodin otravy, že z podniků z území města havárie nepochází, přes čtyřdenní neinformování svých občanů o zákazu vstupu do Bečvy, se aktuálně potýká s otázkou, zda mlčet, či mluvit. Dříve se totiž ohrazoval, že policie udělila mlčenlivost na údaje z kauzy, dokonce pod několika milionovou pokutou. Po vyjádření policie o neexistenci informačního embarga a po neutichajícím tlaku veřejnosti prohlásil, že se formou e-mailu dotáže 21. 12. 2020 policie, zda tedy může nebo nemůže o podrobnostech k otravě mluvit. Dodnes neznáme odpověď policie. Pouze díky vlastní iniciativě z řad občanů víme, že i skoro po měsíci policie vede v tomto ohledu s panem starostou komunikaci, což je sdělení nešťastné pro obě strany dialogu. 

Ve spojení jsem také, a to především díky osobní komunikaci mého asistenta, s občany hnutí STAN PROVALMEZ, jimž také není lhostejná kauza otrávené Bečvy. Díky jejich zajímavým informacím a aktuálním zprávám z Valmezu a okolí se mně daří hlouběji nahlédnout do místních poměrů a fungování města i zdejších podniků. V pátek 15. 1. 2021 proběhlo jednání členů STAN PROVALMEZ s mým asistentem Markem Smetanou, kde společně probrali aktuální i dřívější slabá místa v oblasti životního prostředí města a okolí a jejich možná řešení v budoucnu prostřednictvím krajské a celostátní politiky a také z hlediska komunální úrovně, jak výše naznačeno.

Závěrem bych rád poděkoval za nedocenitelnou vlastní iniciativu veřejnosti, představitelů místních rybářů a ostatních uskupení občanů, díky jejichž sílícímu hlasu se kauzu nepodaří uvést v zapomnění, o což se také vší silou zasazuji.

Neubráním se ještě poznámce k pingpongovým míčkům: Jak je možné, že pokus s fluorescentem  u výusti z rožnovské Tesly, která je několik kilometrů vzdálená od otravy, a proto v případu vcelku nepodstatná, nebyl průkazný, protože dle vyšetřovatelů uvedené barvivo nemá stejné fyzikální vlastnosti jako kyanid, a proto se při pokusu rozprostřelo v korytu Bečvy daleko dříve než toxické látky a následně policie provádí pokus s pingpongovými míčky v kanalizaci areálu Dezy? Mlžiti.  Mlčeti. Smáti se? Plakati!

Děkuji za přečtení a zamyšlení se v tomto novém roce, v jehož druhé polovině bude mít každý z nás v rukou budoucnost i z hlediska zamezení podobným katastrofám či zamezení obdobných průběhů jejich vyšetřování.                           

Petr Gazdík, poslanec PČR
 

Autor: Aleš Durďák