Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Mladí Starostové a nezávislí mSTAN Proč už nikdo nedodržuje protiepidemická nařízení?

Proč už nikdo nedodržuje protiepidemická nařízení?

17. 2. 2021

Ať už dnes vláda nařídí cokoliv, většina lidí to bude stejně ignorovat. Ale proč? Vždyť když porovnáme současný stav se stavem za „první” vlny pandemie, tak přeci tehdy všichni pravidla dodržovali. Všichni jsme se nějak spojili, což se teď prostě neděje. 

 

Vojtěch Vaník, předseda mSTAN ve Zlínském kraji

Vojtěch Vaník, předseda mSTAN ve Zlínském kraji

Můžeme z toho vinit dezinformace, únavu lidí z neustálé karantény nebo opozici v poslanecké sněmovně, ale myslím, že pravda je asi trochu někde úplně jinde. Musíme se vrátit úplně na začátek do září minulého roku. 

Tehdy ministerský post opustil Adam Vojtěch a byl nahrazen prof. Prymulou. Na jaře téhož roku měla vláda důvěru 62% mezi veřejností a nejdůvěryhodnějším politikem byl podle CVVM právě už zmíněný Prymula. Takže velká škála lidí (i těch z opozice) mu věřila, když mluvil o tom, že karanténa a izolace jsou nejlepší cestou k omezení šíření viru. 

Následující vyšehradská schůzka v restauraci a naprostá „nesebereflexe” Romana Prymuly situaci úplně obrátila. V říjnu tak najednou 62% lidí nedůvěřovalo vládě (takže i příznivci koalice). Lidé jaksi ztratili autoritu, zklamali se v někom, kdo do jisté míry symbolizoval všechna epidemiologická opatření, a to zrovna začínala druhá vlna… 

Jurečkova fotka s pivem. Faltýnkův výlet do Španělska (Btw., hned další den po vyšehradské schůzce s Prymulou). Kalousek v hospodě. Oni všichni apelovali na dodržování protiepidemických opatření, ale sami je porušovali. Nejde až tolik o to pokrytectví jednotlivých poslanců, ale hlavně o ten signál, který vyšlete do společnosti („sice tu jsou nějaká pravidla, ale je nám... nám je to úplně jedno”), je neuvěřitelně silný. Každý se pak může zeptat sám sebe: „Když můžou oni, tak proč ne já?” Málokdo si pak zjistí, že tihle politici museli zaplatit celkem mastné pokuty. To už se v médiích nedočtou a když vás pak kamarád pozve na oslavu svých třicetin na chatu do Beskyd, tak si řeknete - proč vlastně ne? 

Chyba není až tolik v neposlušných občanech, jak často tvrdí premiér, ale v té náladě, která ve společnosti panuje. Ano, některá opravdu hloupá nařízení vlády situaci moc nepomáhají a navádějí lidi k podvádění. To však není ten hlavní důvod. Tím spíš je, že lidé vlastně vidí, jak ti, kdo restrikce zavádějí, na ně sami kašlou. Viz poslední exces premiéra Babiše, když byl dlouhodobě v kontaktu s pozitivní vedoucí své kanceláře, ale do karantény nenastoupil, a to i přesto, že mu to doporučila hlavní hygienička Rážová. Proč pak tedy vůbec ty lidi do karantény posíláme? 

TL,DR 

Ještě jeden zajímavý point. Za první vlny v televizi běžely konstantní reklamy o nošení roušek a televizní hvězdy nám říkaly, jak je důležité být ohleduplní. Teď nic takového nevidíme, a to ani u té státní kampaně za 2 miliony Kč. 

Přitom tito lidé mají ohromný vliv. Kdo by ale teď chtěl spojit svoje jméno se současnou vládou, která vypadá extrémně pokrytecky?

Autor článku: Vojtěch Vaník, předseda mSTAN ZLK

 

Autor: Aleš Durďák