Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Mladí Starostové a nezávislí mSTAN Nikola Horníček z mSTAN: Vysokorychlostní tratě jsou klíčovým faktorem pro rozvoj státu

Nikola Horníček z mSTAN: Vysokorychlostní tratě jsou klíčovým faktorem pro rozvoj státu

11. 11. 2020

Nikola Horníček je 23 letým členem mládežnické organizace mSTAN ve Zlínském kraji, studujícím Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Věnuje se veřejné správě, francouzštině a blíže se plánuje zabývat problematikou vysokorychlostních železnic.

Nikola Horníček, člen mSTAN ve Zlínském kraji

Nikola Horníček, člen mSTAN ve Zlínském kraji

Co vás přivedlo do mSTANu? 

Jsem toho názoru, že klíčem k úspěchu je jasná vize. A ta, kterou svým voličům STAN nabízí, mi sedí nejvíce. Krajský tajemník Aleš Durďák mi pak představil mSTAN, přičemž zakládání jeho zlínské pobočky v červnu letošního roku jsem se přímo zúčastnil. Začal jsem se tedy věnovat naší facebookové stránce a snažím se iniciovat různé minikampaně. Hodně se mi líbí náš projekt mSTANOVICE a myslím, že naše followery zaujaly i naše tipy “Kam vyrazit na dovolenů ve Zlínském kraju”. Taky jsem rád, že jsme se jako kolektiv dokázali různými způsoby zapojit do kampaně do krajských voleb a jsem přesvědčený, že u voleb do Poslanecké sněmovny tomu tak bude stejně, ne-li lépe.

Jak vás inspiruje vaše studium v činnosti mSTANu?

Protože se moje studentská léta chýlí ke konci, vybral jsem si téma  vysokorychlostních železnic, o kterých píšu závěrečnou práci. Jsem přesvědčený, že k efektivně fungujícímu státu, decentralizaci a rozvoji České republiky jsou vysokorychlostní tratě naprosto klíčové. STAN je navíc řadí mezi jednu z programových priorit a s tím bych byl rád nápomocný.

Kde má podle vás největší smysl postavit vysokorychlostní tratě nejdříve?

I na to se ve své práci zaměřuju a diskutuju na toto téma s odborníky, kteří se mu věnují. Pokud jde o můj subjektivní pohled, je bezpodmínečně nutné spojit co možná nejdříve naše dvě největší města, tedy Prahu s Brnem. Dopad může být obrovský, ať už v rozvoji ekonomiky, zaměstnanosti nebo regionálního rozvoje. Na druhou stranu, projekt vysokorychlostního spojení se západními zeměmi je neméně důležitý, a tak plánovaný koridor mezi Prahou a Drážďany bude taky velmi přínosný. Stále se však objevuje celá řada překážek.

Čím podmiňujete úspěch vašeho mSTANu do budoucna?

Zejména tím, že o nás bude slyšet. A ne jenom tím, jak dobrá je naše mSTANOVICA. I v tomhle ohledu můžu na Facebooku hodně pomoci. Musíme se snažit získávat nové členy, účastnit se různých akcí a pomáhat hnutí STAN, abychom se dostali do širšího povědomí. Hlavní je, že jsme všichni patrioti, fungujeme jako tým a budeme se snažit zlepšit život i popularitu ve Zlínském kraji, jak to jen bude možné.

 

Autor: Aleš Durďák