Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Mladí Starostové a nezávislí mSTAN NÁZORY: Nástup Bidena znamená nový začátek ve vztazích s EU

NÁZORY: Nástup Bidena znamená nový začátek ve vztazích s EU

24. 1. 2021

Obrat o 180 stupňů v zahraniční politice. I tak by se dal nazvat nástup Joea Bidena do funkce prezidenta Spojených států . Místo rivality se může navrátit přátelství, v jehož duchu se neslo posledních 70 let transatlantických vztahů. Tomu napovídá i Bidenův výběr obsazení postu ministra zahraničí Anthonym Blinkenem, jenž je na rozdíl od svého předchůdce Mikea Pompea multilateralista, zastánce sjednocené Evropy a globalismu.

Prezident Spojených států amerických, zdroj fotografie: Reuters

Prezident Spojených států amerických, zdroj fotografie: Reuters

Lze očekávat větší spolupráci EU a USA v problematice globálního oteplování. Místo Trumpových cel se na stůl také může vrátit smlouva o volném obchodu TTIP, která se začala projednávat za Obamova prezidentství a Donald Trump ji stopl.
I proto může vůči nastupujícímu šéfovi Bílého domu působit celkem nemístně dojednání smlouvy o investicích mezi Čínou a EU. Tato dohoda totiž zvýhodňuje spíše postavení Číny než zájmy sedmadvacítky. Dává tak všanc znovu nabitý optimismus v transatlantických vztazích.
Radost z nové administrativy určitě nemají autoritářské vlády v Maďarsku a Polsku, ke kterým se Biden kriticky vyjadřoval už v předvolební kampani. Právě tyto vlády získávaly v uplynulých čtyřech letech v Bílém domě největšího zastání.
Bidenova nastupující administrativa dává šanci obnovit zašlou slávu transatlantického spojenectví. To je významná zpráva, neboť k řešení globálních problémů a společnému čelení čínskému obru je potřeba společný postup USA a EU.

Autor článku: Jan Ksiazkiewicz, člen mSTAN ve Zlínském kraji

Autor: Aleš Durďák