Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Mladí Starostové a nezávislí mSTAN Martin Čureček z mSTAN: O politiku se zajímám asi od svých pěti let. Mým největší přáním je to, aby se mladí lidé začali více angažovat či zajímat v oblasti politiky.

Martin Čureček z mSTAN: O politiku se zajímám asi od svých pěti let. Mým největší přáním je to, aby se mladí lidé začali více angažovat či zajímat v oblasti politiky.

30. 11. 2020

Martin Čureček, student 4.ročníku Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, je členem mládežnické organizace mSTAN ve Zlínském kraji. Politika je jeho koníčkem a proto ani nepřekvapí, jaké má v tomto ohledu znalosti. Například se aktivně zajímá o problematiku s národnostními menšinami, náboženskými menšinami či o problematiku rovnocennosti LGBT komunity. Více o Martinovi se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Martin Čureček (vpravo), člen mSTAN ve Zlínském kraji

Martin Čureček (vpravo), člen mSTAN ve Zlínském kraji

Čemu se chcete věnovat v mSTANu, v politice nebo na vysoké škole? 

Začnu pro mě asi nejdůležitějším tématem, a to se studiem. Tak dřív než začnu přemýšlet nad nějakou vysokou školou, je pro mě není prioritní spíše maturita. Ale co se týká vysoké školy, tak nějakou představu mám. Chtěl bych studovat pravděpodobně pedagogiku nebo politologii. Nejsem si ještě stoprocentně jistý, čemu se chci věnovat nejvíc. 

Co se týká politiky všeobecně, tak mě nejvíc zajímají témata hlavně sociální politiky. Jako studenta a mladého člověka mě samozřejmě také zajímá oblast českého vzdělání a školství, kde vidím velké mezery. Velmi mě také zajímá problematika rovnoprávnosti. Hodně se zajímám o problematiku s národnostními menšinami, náboženskými menšinami či o problematiku rovnocennosti LGBT komunity. Těch témat, které podle mého názoru v České republice nejsou téměř vůbec či velmi málo vyřešené, je nesmírně moc. Ono jako v 18 letech je nesmírně těžké si dávat nějaké cíle, co se týká politiky. Ale nějakým způsobem bych se v budoucnosti rád zabýval tématy ohledně náboženských skupin, národnostních menšin, sexuálních menšin, Romů,... Mým největší přáním je to, aby se mladí lidé začali více angažovat či zajímat v oblasti politiky. Takže dennodenně do svých známých hustím politické věci. 

K vašemu rozhodnutí pro hnutí STAN vedla dlouhá cesta...

O politiku se zajímám už asi od svých čtyř nebo pěti let. Právě TOP 09 byla první stranou, o které jsem věděl, proč ji podporuji. Předtím jsem fandil hodně KDU-ČSL, Zeleným či ODS, kopíroval jsem názory svých rodičů. U TOP 09 to bylo jiné, tam jsem věděl proč. 

Jedním z důvodů bylo to, že TOP 09 byla jediná pravicová strana, která se stavěla pozitivně k EU. Také tam v popředí byli mí oblíbení politici Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Jenže čím jsem byl starší, tím víc jsem měl blíže ke středu a liberální politice. Do příchodu na Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži jsem se považoval za konzervativního a pravicověji orientovaného člověka, ale překvapivě jsem po příchodu na "křesťanskou" školu jsem začal mít blíže k liberalismu. Celkově mi přijde, že STAN má liberálnější politiku než TOP 09. Dalším důvodem je mé bydliště. Žiju ve Zlínském kraji na Valašsku v menší dědině u Valašských Klobouk. A zde je tradičně silný STAN. Navíc náš starosta je za STAN, takže i díky mému okolí, které začalo více mluvit o STANU jsem se nakonec rozhodl pro STAN.

Netajím se tím, že podporuji LGBT+ komunitu, a právě STAN mi přijde vůči tomuto tématu víc otevřený než TOP 09, i když teď mají liberální předsedkyni, která je taky strašně fajn. Dalším důvodem pro STAN jsou její lidé. Myslím si, že předseda Vít Rakušan a další lidé (např. pan Farský) si téměř vše vydřeli sami. 

Vím, že se věnujete debatování. Jak jste se k tomu dostal?

Debatní klub je jeden z mých největších koníčků, co mám. Debatní klub mi toho dal strašně moc. Jak po lidské, tak i po studijní stránce. Dostal jsem se k tomu úplně náhodou. Už si upřímně ani nepamatuji, jak jsem se k tomu dostal...

Asi za mnou přišli o rok starší studenti z AG. Všechno bylo nesmírně rychlé. Hned co jsem nastoupil, tak snad do týdne jsme jeli na nějaký turnaj. Debatování mi hlavně pomohlo ve formulování a vyjadřování mých názorů. Dřív jsem měl problém správně vyjádřit svůj názor. Jelikož jsem ten typ člověka, kterému se honí x myšlenek v hlavě najednou, tak mé vyjadřování dřív bylo velmi bídné. Díky debatování v debatách a při výměně názorů si je člověk víc jistý. Hlavně jsem si odnesl jednu strašně důležitou věc. Pokud chceš s někým debatovat na úrovni, tak se musíš nejen připravit, ale hlavně se vyznat a hledat v kvalitních zdrojích informací. Myslím si, že debatování může studentům také pomoci u maturity.

Rozhovor zprostředkoval Vojtěch Vaník, předseda mSTAN ve Zlínském kraji

 

 

 

Autor: Aleš Durďák