Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Ministr vnitra a předseda STAN Rakušan navštívil Slavičín. Zkontroloval poštu, hasiče i policii.

Ministr vnitra a předseda STAN Rakušan navštívil Slavičín. Zkontroloval poštu, hasiče i policii.

28. 11. 2023

"Slavičín je moderním, rychle se rozvíjejícím městem, které v mnohém překonává daleko větší sídla. Velkou zásluhu na tom má náš starosta Tomáš Chmela." Zhodnotil po návštěvě ve Zlínském kraji předseda STAN a též 1. místopředseda vlády Vít Rakušan. Navštívil zde pobočku pošty, obvodní oddělení policie, hasiče i lokální firmu na výrobu obuvi.

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan společně s poslankyní Eliškou Olšákovou a starostou Tomášem Chmelou ve Slavičíně.

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan společně s poslankyní Eliškou Olšákovou a starostou Tomášem Chmelou ve Slavičíně.

Jak ale řekl starosta Tomáš Chmela (STAN) při setkání s Vítem Rakušanem a Eliškou Olšákovou, poslankyní za Zlínský kraj, i Slavičín má své problémy. Tím je především nedostatek odborných profesí. Nezaměstnanost tady je rekordně nízká – okolo 1 %. Tomáš Chmela upozornil i na další problémy jako jsou chybějící lékaři a obecně pak v celé zemi chybějící dopravní infrastruktura. Ať už dálnice, vysokorychlostní tratě nebo dobíjecí stanice pro elektromobily.

Součástí návštěvy bylo setkání s krajským vedením policie, která ze Slavičína plní řadu úkolů nejen na půdorysu místního obvodního oddělení, ale i ve vztahu k ochraně hranic se Slovenskem. Na pobočce pošty se pak seznámil s dopady transformace tohoto podniku a perspektivami ve venkovském prostoru.

Zásadní sdělení zaznělo z úst ministra Rakušana při návštěvě stanice Hasičského záchranného sboru. Jak ministr sdělil, jeho primárním úsilím je, aby se hasičům v dalších 2 letech nesahalo na platy a na výsluhy ve smyslu jejich snižování.

Přítomní starostové pak ministra vyzvali k úpravě některých administrativních překážek v nastavení dotací na podporu hasičských sborů v obcích. Ministr Rakušan přislíbil pomoc při zjednodušení pravidel, které mnohokrát zhatí dobře míněný projekt na formálním nedostatku.

Při debatě s veřejností na závěr návštěvy tohoto obdivuhodného města odpovídal mimo jiné na otázky týkající se příležitostí a hrozeb umělé inteligence, problematiky kauzy otrávené Bečvy, kde ministr Rakušan zvažuje zadat kontrolní procesy, pro zjištění, zda policie při šetření havárie nepochybila a také o dalších úskalí naší země, se kterými se aktuálně vláda zabývá.

Autor: Marek Smetana