Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Méně lůžek a delší cesta za lékařem? Do voleb to nehrozí

Méně lůžek a delší cesta za lékařem? Do voleb to nehrozí

22. 6. 2012

Odborníci ze zlínské univerzity už potřetí upravují materiál o budoucnosti krajského zdravotnictví. Opozici ani soukromým lékařům se plány nelíbí. Kde a jak pacienta ošetří, bude jasné až po volbách.
Méně lůžek a delší cesta za lékařem? Do voleb to nehrozí

Méně lůžek a delší cesta za lékařem? Do voleb to nehrozí

ZLÍNSKÝ KRAJ Měla to být přelomová změna ve zdravotnictví, kterou pocítí každý pacient ve Zlínském kraji. Přípravy trvaly dva roky, stály skoro tři miliony korun a výsledkem byl 132stránkový dokument. Teď je možné, že všechno bylo zbytečné.
„Materiál je zralý na to, aby se předělal,“ upozornil krajský zastupitel Petr Gazdík.
Současné vedení hejtmanství kvůli připomínkám odborníků nestihne do podzimních krajských voleb koncepci schválit. A dá se čekat, že noví zastupitelé budou chtít plány svých předchůdců změnit.
Jde totiž o obsáhlý materiál, který mění fungování čtyř krajských nemocnic. Zatímco dosud jsou prakticky na stejné úrovni, v budoucnu by měly mít vlastní hierarchii. Na pomyslném vrcholu bude krajská Baťova nemocnice, do které budou jezdit pacienti na náročnější operace z různých oddělení. Pod ní by mělo být zařízení v Uherském Hradišti a teprve pak nemocnice v Kroměříži a ve Vsetíně.
Hejtmanství tak chce zajistit základní péči v každé ze čtyř nemocnic, ale náročnější vyšetření a komplikovanější operace přesunout jen na specializovaná oddělení. „Což ale nemusí být jen ve Zlíně,“ zdůraznila krajská radní za zdravotnictví Hana Příleská.
Proto třeba odborníci v koncepci doporučují, aby hlavní centrum pro léčbu infekcí bylo v Uherském Hradišti. A to vzhledem k tomu, že mají nový infekční pavilon a už teď tam leží hodně pacientů nejen z okolí, ale z celého kraje.
Ze stejných důvodů by lékaři z ordinací ORL měli své pacienty se závažnějšími potížemi posílat hlavně do nemocnice v Kroměříži, případně ve Zlíně.

Kraj nás vynechal, zlobí se někteří soukromí lékaři

Koncepce by tak pacienty zřejmě příliš nepotěšila. Znamenalo by to totiž, že by častěji museli za kvalitním lékařem jezdit dál než dosud. Pravděpodobně ale nebudou jediní nespokojení. Právě teď se totiž návrh, upravený už potřetí, dostal do rukou soukromých lékařů a privátních zařízení v kraji.
A na krajském úřadě i u zpracovatelů se zřejmě začnou hromadit dopisy s připomínkami. Některým soukromníkům se nelíbí, že dokument se o nich vůbec nezmiňuje.
„Patříme mezi dvě největší zařízení v republice a tady nás úplně vynechali,“ upozornil vedoucí lékař společnosti Mediekos Labor ve Zlíně Pavel Novosad.
Ve své ambulanci nabízí komplexní léčbu osteoporózy a patří mezi světově uznávaná pracoviště. Léčí kolem 20 tisíc pacientů.
Dokument neuvádí ani letos otevřenou specializovanou ambulanci pro diabetiky ve Zlíně.
»
Pokračování na straně B2

Méně lůžek bude až po volbách
» Dokončení ze strany B1
Ta pomáhá lidem, kterým kvůli cukrovce hrozí, že přijdou o nohu. Což není nijak vzácná diagnóza.
„Byl bych rád, kdyby o nás lékaři i pacienti věděli. Teď provázanost s nemocnicí absolutně chybí a pacienti na to doplácejí,“ vysvětlil odborník Emil Záhumenský.
Speciální metodu, při které využívá elektrických impulzů, nabízí jako jediný na celé Moravě.

Odborníci z UTB: Privátní péče je až na druhém místě

Zda budou zpracovatelé brát na připomínky zřetel, lze jen těžko odhadnout. Například vedení soukromé nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí s tím dobré zkušenosti nemá.
„Několikrát jsme připomínali, že pomáháme pacientům s morbidní obezitou, což je v kraji unikátní. Bezvýsledně,“ popsala ředitelka Petra Šupšáková.
Obsáhlý materiál si totiž soukromých zařízení, která často nabízejí vysoce specializovanou pomoc, příliš nevšímá. A zpracovatelé potvrzují, že je to záměr.
„Musím v první řadě nabízet péči krajského zařízení, privátní je vždy až na druhém místě,“ řekl vedoucí zpracovatelského týmu a ředitel Ústavu regionálního rozvoje UTB Oldřich Hájek.
Lékaři upozorňují na to, že takto zpracovaná koncepce neřeší budoucnost zdravotnictví jako celku, ale pouze čtyř krajských nemocnic. Pokud by se tím kraj řídil, mohlo by se stát, že vybuduje nové oddělení za desítky milionů, které bude nabízet totéž co soukromý lékař. Přesně na to upozorňuje ve své připomínce ředitel laboratoří Imalab a Centra prenatální diagnostiky a genetiky Prediko Jaroslav Loucký.
Poslední verze koncepce totiž navrhuje vybudovat ve Zlíně centrum, které by dělalo prenatální diagnostiku a lékařskou genetiku.
„Pro kraj, který nemá ani milion obyvatel, je to naprosto zbytečné a neekonomické. Péči, kterou region potřebuje, zajišťujeme na špičkové úrovni,“ vysvětlil Loucký.

***

FAKTA Co doporučuje koncepce zdravotnictví * pořídit přístroj PET/CT kvůli diagnostice zhoubných nádorů * vybudovat urgentní příjem ve zlínské nemocnici * zřídit stanoviště letecké záchranky v Otrokovicích * získat zpět statut traumacentra ve Zlíně * zřídit výjezdová stanoviště záchranky v Suché Lozi, Buchlovicích, Holešově, Morkovicích a Slušovicích * vytvořit lůžka ošetřovatelské péče v Kroměříži a Vsetíně * zřídit protialkoholní záchytnou stanici ve zlínské nemocnici * zřídit jednodenní chirurgii v Uherském Brodě a Slavičíně

Autor: Mladá fronta DNES - Zlínský kraj