Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Konference STAN - Právní výzvy pro starosty v roce 2023

Konference STAN - Právní výzvy pro starosty v roce 2023

4. 1. 2023

Krajský výbor STAN Zlínský kraj pořádá 19. ledna konferenci "STAN - Krajské vize 2023". Jedním z témat konference bodou "Právní výzvy pro starosty v roce 2023", o nichž budou přednášet JUDr. Lukáš Rezek a Mgr. Martin Juřík. Pro vhled do dané problematiky jsme položili několik otázek panu Mgr. Juříkovi.

Mgr. Martin Juřík - Právní výzvy pro starosty v roce 2023

Mgr. Martin Juřík - Právní výzvy pro starosty v roce 2023

Obrací se na vaši kancelář starostové obcí a měst často?

Zastupujeme obce, města a jimi zřizované organizace dlouhodobě a můžeme říci, že počet našich klientů se pohybuje ve vyšších desítkách. To znamená, že řešíme jednotlivé právní problémy na každodenním pořádku. S ohledem na nedávné komunální volby se tento počet ještě zvýšil a taktéž tomu napomáhá i povinnosti a odpovědnost, která je na samosprávy nakládána.

V jakých oblastech  v rámci obecní samosprávy vznikají právní spory nejčastěji a proč tomu tak je?

Oblast práva obcí a měst je extrémně různorodá. Je to široké pole působnosti od veřejných zakázek, komunikaci s jinými veřejnými institucemi, jako jsou ministerstva a státní fondy, přes spory samospráv versus občan, až po takové speciality, jakou je lesní hospodářství, vyvlastňování, ochrana životního prostředí, výstavby přístavů a vodních cest nebo třeba taky migrační politika u příhraničních měst. Lze říci, že se opravdu nenudíme.  

Mezi nejčastější bych určitě zařadil spory vyplívající ze smluv a spory týkající se nemovitého majetku, ať už se jedná o agendu stavebního úřadu, územního plánovaní, developmentu nebo sousedské spory.

Budou se  právní výzvy pro starosty v roce 2023 výrazně lišit oproti předchozím rokům a v čem konkrétně?

Zcela jistě a zřejmě „bohužel“. Obce a města a zejména potom jejich čelní představitelé – starostky a starostové to budou mít spíše náročnější než jednoduší. Očekává se propad RUD a s tím také spojené „hubenější léta“. Dosavadní praxe – ať už to byl covid 19, , živelní pohromy, migrační krize nebo energetický krize, ukazují, že samosprávy „dostávají více a více naloženo“. Musí se vypořádat se situacemi, které zde doposud nebyly. A kdo ví co nás čeká v další roce.

Která změna v legislativě je pro obce a města v novém roce nejzásadnější?

Zcela určitě všechny starostky a starosty bude zajímat problematika stavebních úřadů, která je (snad) na malou chvíli vyřešena. Mezi neosahané jistě patří novela zákona o svobodném přístupu k informacím. A v dalším si počkáme co pro nás a samosprávy připraví zákonodárci.

 

Bližší informace k plánované konferenci "STAN - krajské vize 2023" a možnost, jak se zaregistrovat, naleznete zde:

https://www.starostove-nezavisli.cz/regiony/zlinsky-kraj/konference-stan-krajske-vize-2023-nabidne-7-recniku-v-cele-s-archeologem-miroslavem-bartou

Autor: Marek Smetana