Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Koalice ruší veřejnou kontrolu krajských nemocnic

Koalice ruší veřejnou kontrolu krajských nemocnic

27. 3. 2013

Krajská koalice ČSSD, KSČM a SPOZ vyloučila zástupce opozice z dozorčích a kontrolních orgánů všech 4 krajských nemocnic. Šestnáct opozičních zastupitelů KDU-ČSL, Starostů a TOP09 a ODS proto požádalo hejtmana S. Mišáka o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva kraje.
Koalice ruší veřejnou kontrolu krajských nemocnic

Koalice ruší veřejnou kontrolu krajských nemocnic

 

„Koalice tím de facto zrušila veřejnou kontrolu nad hospodařením krajských nemocnic. To považujeme v době, kdy kumulovaná ztráta Baťovy nemocnice dosahuje zhruba půl miliardy korun a kdy v uherskohradišťské nemocnici probíhá investice do tzv. Centrálního objektu v rozsahu takřka 500 milionů korun, za krajně znepokojující,“ říká Ondřej Benešík, zastupitel za KDU-ČSL.

 

Předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP09 Petr Gazdík kroku koaličních politiků nerozumí: „Základním principem fungování demokracie je, že koalice vládne a opozice její činnost kontroluje. Považuji to za základní rys zastupitelské demokracie. Jestliže teď koalice toto  porušuje, obávám se, aby to neznamenalo, že koaliční strany chtějí krajská zdravotnická zařízení využít k černému financování stranických pokladen, tak jak to barvitě vylíčil ve svém parlamentním vystoupení poslanec David Rath,“ říká Gazdík. „Jiné vysvětlení pro tento bezprecedentní krok koalice nemám.“

 

Na mimořádném zasedání zastupitelstva chtějí zástupci opozičních stran žádat vysvětlení, jak si koalice představuje naplnění kontrolní role opozice, když její zástupce z kontrolních orgánů krajských zařízení odvolává. „Bez toho, že by zástupci opozice působili v kontrolních orgánech a dozorčích radách nemocnic, nemají přístup k základním dokumentům o hospodaření těchto subjektů. Těžko pak můžeme zodpovědně hlasovat o záležitostech týkajících se nemocnic,“ vysvětluje Pavel Botek, krajský zastupitel KDU-ČSL.

 

 

Lukáš Novák

tiskový mluvčí hnutí Starostové a nezávislí

724 255 725

 

 

Karla Vaculínová

krajská tajemnice KDU-ČSL

737273890