Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Jak ulevit obcím a městům od nadmíru zatěžujících kontrol státu?

Jak ulevit obcím a městům od nadmíru zatěžujících kontrol státu?

31. 1. 2023

Stát vykonává nad obcemi a městy kontrolní činnost a ta je pro ně mnohdy dosti až zbytečně zatěžující. Častokrát se při takových kontrolách stává, že dojde k opakovaným kontrolám stejných činností, rozdílnému výkladu právních předpisů jednotlivých kontrolních orgánů nebo například k lpění na dodržování formálních pravidel bez ohledu na jejich smysl a účel.

Eliška Olšáková, poslankyně za STAN.

Eliška Olšáková, poslankyně za STAN.

„Běžně se stává, že jeden kontrolní orgán neshledá žádné pochybení, ale další později ano. Například rozdílná stanoviska v hodnocení zadávacího řízení poskytovatelem finančního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jde o věci, které dlouhodobě ztěžují správu obcí. Proto navrhujeme za Sdružení místních samospráv jednoduchá opatření, která by pomohla situaci řešit. To jsou například témata, která jsme řešili na debatě k přípravě věcného záměru zákona, kterou pořádalo Ministerstvo financí,“ říká poslankyně za STAN, Eliška Olšáková.

„Nejde přitom jen o zjednodušení „života“ zejména menších obcí, které se potřebují soustředit na problémy každodenního výkonu veřejné správy. Přispělo by to i k efektivnějšímu fungování kontrolních orgánů státu a v neposlední řadě i úsporám času a peněz,“ dodává  Eliška Olšáková.

K zefektivnění státního dohledu nad obcemi by mělo přispět dopracování patřičné metodiky pro provádění kontrol a zpuštění databáze pro evidenci a následnou koordinaci kontrolních orgánů státu. Je třeba v tomto směru vést odbornou diskusi o docílit zdárné legislativní úpravy dané problematiky.

Autor: Marek Smetana