Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Gazdík vyzývá: Přiznejte majetek

Gazdík vyzývá: Přiznejte majetek

26. 11. 2012

Zlín – Všichni krajští radní by měli veřejnosti poskytnout veřejnosti majetková přiznání ihned na počátku jejich mandátu. A to i nad rámec zákonných povinností. Tuto výzvu včera pronesl společně se svými stranickými kolegy Petr Gazdík (Starostové a TOP09) na adresu vedení Zlínského kraje.
Gazdík vyzývá: Přiznejte majetek

Gazdík vyzývá: Přiznejte majetek

 

„Politika je lidmi často vnímána jako prostředek ke snadnému osobnímu obohacení. Zveřejnění majetkových poměrů na začátku volebního období a po jeho skončení jsou podle nás jednou z možností, jak podrobit tato data veřejné kontrole," popisuje Gazdík s tím, že by se díky tomuto kroku ukázalo, zda se někdo během své politické kariéry nějakým způsobem zásadně neobohatil.

Konkrétně je pak výzva mířena zejména ke členům Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ), která měla tento krok přímo ve svém volebním programu.

„Věříme tedy, že poté, co zasedli v krajské koalici, nevyměnili principy za místa radních a budou náš návrh podporovat," popisuje Gazdík.

A členové SPOZ nejsou podle všeho proti. „Tuto výzvu mohu jen podpořit. Problém s tím v žádném případě nemám. Je to dobrý krok v boji proti korupci," okomentoval výzvu například náměstek hejtmana Lubomír Nečas, který přiznání zatím připravené nemá, ale údajně jej chystá.

Problém podle svých slov nemá ani hejtman Stanislav Mišák.

„Já sám jsem před volbami pro celou řadu medií svůj majetek vyjmenoval. Bydlím v panelákovém bytě 3+1, vlastním vozidlo Octavia Combi, rok výroby 2005, 6 akcií ve VAKu Zlín, dnes už téměř s nulovou hodnotou, a ostatní je k dohledání na katastru. Samozřejmě s povinností majetkových přiznání radních souhlasím. Stejně tak by tomu ovšem mělo být u ministrů, poslanců, soudců a dalších. Schody se mají umývat odshora," popsal Mišák.

A lidé výzvě tleskají. „Jen ať ta přiznání podají. Půjde pěkně vidět, kolik si kdo vydělá. A pokud se bude někdo bránit, tak už to je známkou toho, že chce politik asi něco skrývat," souhlasí s návrhem Milan Petřík ze Zlína.

Starostové a TOP09 se na SPOZ zlobí i za to, že dopustili vstup komunistů do koalice.

„Dali jsme jim na ustavujícím zastupitelstvu možnost tuto variantu zvrátit. Po našem odchodu stačilo, aby dva členové odešli, a zastupitelstvo by nebylo usnášeníschopné. Zemanovci toho ale nevyužili, což nás opravdu překvapilo," kroutil hlavou současný primátor Zlína Miroslav Adámek.

Postoj k majetkovým přiznáním ze strany SPOZ považují Starostové a TOP09 za další výraz toho, zda dodržují členové strany své morální zásady.

Autor: Marek Houser