Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Antigolfový pochod odsoudil ROP i Ondruš

Antigolfový pochod odsoudil ROP i Ondruš

1. 7. 2011

Zlín - Středeční pochod i vyjádření starostů, kteří pod záštitou hnutí Starostové a nezávislí protestovali proti údajnému nespravedlivému rozdělování evropských peněz, nezůstaly bez odezvy.

Odsoudili ho zástupci Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP SM) i náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš.
Starostové a nezávislí nesouhlasí s tím, jak se rozdělují peníze z Evropské unie. Spíš než na výstavbu golfových hřišť či hotelů by se podle nich měly použít na rozvoj obcí.
Podle ROP SM na problematiku nelze nahlížet pouze z jednoho úhlu pohledu.

Venkovu dávají dost

„Do června letošního roku byly na projekty na venkově vyčleněny takřka 2 miliardy korun, na rozvoj měst šly zhruba 2,2 miliardy korun a na rozvoj regionálních center byly schváleny investice za 871 milionů korun,“ odmítla argumenty starostů mluvčí ROPSM Renata Škrobálková.
Na rozvoj golfu v Olomouckém a Zlínském kraji sice šlo 162 milionů, avšak to je prý dáno i dalšími vlivy. „Česká republika prostřednictvím agentury Czechtourism propaguje naši zemi jako golfovou turistickou destinaci, na kterou je navázána řada dalších rozvojových investic. Jen vloni tato agentura investovala do kampaně na podporu golfu 6,5 milionu korun,“ vysvětlila Škrobálková s tím, že tato podpora je plně v souladu s koncepcemi krajů.

Na golf jen procento

Zmíněná částka 162 milionů korun, která šla na golf, pak podle ní tvoří jen necelé jedno procento z celkového objemu dotačních prostředků programu. „To bylo z důvodu, aby region střední Morava nezůstal pozadu za ostatními regiony České republiky,“ dodala.
Zároveň zareagovala na středeční tvrzení lídra hnutí Petra Gazdíka (TOP 09-S), kterého zaráželo rozdělování dotací firmám starým třeba týden. „Nepožadujeme doložení historie vzniku podnikatelského subjektu. Každý žadatel ale musí splnit řadu jiných aspektů,“ přiblížila mluvčí ROPSM.

Pokračování na straně 3

Antigolfový pochod odsoudil ROP i náměstek hejtmana J. Ondruš

Dokončení ze strany 1

Protestující se dočkali také reakce z krajského úřadu. Náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš se tvrdě opřel do textu, který protestující adresovali krajským zastupitelům. „Míra populismu a nekompetentnosti tohoto textu je natolik zarážející, že jsem se rozhodl adresovat starostům a regionálním médiím otevřený dopis, abych zmírnil dopady této negativní a populistické agitace jednoho politického hnutí,“ osvětlil Ondruš.
V textu svého dopisu mimo jiné potvrdil výše zmíněná tvrzení, která zaznívají z ROP SM, zároveň pak upozornil na oprávněnost některých dotací. „Jako bývalý starosta samozřejmě chápu, že všichni starostové v kraji jsou dennodenně konfrontováni s tíživou sociální a ekonomickou situací ve svých obcích. Jisté ekonomické oživení a zlepšení sociální situace však mohou přinést právě dobré a smysluplné investice například do cestovního ruchu,“ míní Ondruš.

Důležitý turismus

Právě turismus je podle něj jedním z nejvýznamnějších průmyslových odvětví Zlínského kraje. „Velká část jeho infrastruktury jako cyklostezky, koupaliště či parkoviště navíc slouží také občanům těchto obcí,“ dodal. Rovněž jej rozlítilo, že Starostové a nezávislí zamlčeli jednu podstatnou skutečnost.
„Ironií osudu je, že právě toto hnutí má ve svém programu ukončení existence Regionálních operačních programů a záměr podřídit veškeré dotace z Bruselu ministerstvům v Praze. Pak už ovšem žádné rozdělování dotací mezi Zlínským krajem a obcemi nebude. Vše se bude rozdělovat z Prahy,“ naznačil Ondruš. Kromě toho apeloval na odpovědné regionální politiky ve Zlínském kraji, aby se nenechali odradit podobnými populistickými akcemi a neupouštěli od investic do cestovního ruchu.

Region| Střední Morava

Autor: Zlínský deník