Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Zlínské krajské hnutí STAN chce zvýšit odměny kraje pro výherce soutěže Vesnice roku

Zlínské krajské hnutí STAN chce zvýšit odměny kraje pro výherce soutěže Vesnice roku

12. 9. 2023

STAN Zlínského kraje s nevolí sleduje klesající počet přihlášených obcí v soutěži Vesnice roku. V roce 2013 bylo v kraji zapojených 18 obcí, letos již jen 8. Jednou z příčin tohoto stavu je i dlouhodobě nízká odměna, která se s tímto oceněním pojí. Jedná se o stovky tisíc, přičemž jiné kraje dávají více.

Poslankyně Eliška Olšáková (STAN) při předávání ocenění Vesnice roku 2023. Uprostřed starosta Ostrožské Lhoty Roman Tuháček přebírající ocenění "Zlatá stuha".

Poslankyně Eliška Olšáková (STAN) při předávání ocenění Vesnice roku 2023. Uprostřed starosta Ostrožské Lhoty Roman Tuháček přebírající ocenění "Zlatá stuha".

Ocenění "Zlatá stuha" v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023 putuje do Ostrožské Lhoty. Výše daru v tomto případě činí 500 tisíc korun. "Oranžovou stuhu" získala obec Nedachlebice, přičemž dar od kraje činil jen 160 tisíc korun. Oba návrhy na poskytnutí daru oceněným obcím na pondělním krajském zastupitelstvu prošly. STAN však žádá o navýšení odměn, neboť tato soutěž motivuje venkov k dalšímu rozvoji.

Pro další ročník soutěže vznesla Eliška Olšáková, poslankyně a členka Zastupitelského klubu STAN, návrh, aby se finanční dary pro oceněné obce navýšily. "Vesnice roku je velkou výzvou pro obce, jak za pomoci svých obecních představitelů a samotných občanů zvelebovat svoji obec i zkvalitňovat podmínky pro společné soužití. Zapojit se do soutěže od začátku až do finále znamená pro obec a její komunitu obrovské nasazení. I vzhledem k tomu, že veškeré náklady neustále rostou a také pro větší motivaci obcí zapojit se do soutěže, navrhuji, aby se krajská odměna pro úspěšné obce v soutěži navýšila. Optimálně by měl být krajský podíl ocenění dorovnán s mírou, kterou poskytuje oceněným obcím Ministerstvo pro místní rozvoj." Říká Eliška Olšáková.

Stejnou myšlenku podporují i další členové Zastupitelského klubu STAN a rovněž Tomáš Chmela, předseda Krajského výboru STAN a starosta Slavičína. "Jsem rozhodně pro, aby kraj navýšil svůj podíl na finanční odměně pro úspěšné obce. Například v Pardubickém kraji navýšili odměnu kraje na 1 milion Kč. Spolu s odměnou 1 milion z MMR tak vítěz soutěže obdrží 2 miliony, což je podstatně větší impuls pro zapojení se do soutěže," komentuje návrh na navýšení odměny Tomáš Chmela.

Nápad krajské zastupitelky Elišky Olšákové se shledal na schůzi zastupitelů s kladnými reakcemi. STAN bude proto ve všech stupních projednávání této záležitosti usilovat, aby byly obce, coby představitelé venkova, za své úspěchy důstojně oceňovány.

Autor: Marek Smetana