Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Zlín a obce chtějí víc peněz od státu

Zlín a obce chtějí víc peněz od státu

10. 9. 2011

Starostové z regionu navrhují změnu v přerozdělování daní, do kraje by přitekla miliarda korun ZLÍN Téměř 140 starostů z celého kraje se včera ráno sešlo před radnicí ve Zlíně

Společně se zlínským primátorem Miroslavem Adámkem podepsali obří dopis, který vzápětí odeslali jako balík z nedaleké pošty premiérovi Petru Nečasovi.

Týkal se rozpočtového určení daní, které dnes zvýhodňuje čtyři největší města před menšími. Ale vláda bude brzy jednat o změně zákona, kterou starostové podporují.
„Vítám to. Změna pravidel přerozdělování daní by Zlínu přinesla asi 14 milionů korun. Nejvíc by pomohla menším městům, která mají dva až pět tisíc obyvatel,“ prohlásil Adámek.
Obec Vysoké Pole by po změně vyinkasovala od státu o zhruba 1,8 milionu korun víc.

„To je asi třetina našeho rozpočtu, opravili bychom za ni třeba chodníky a cesty,“ naznačil starosta Vysokého Pole Josef Zicha.
Podle něho dnes připadá po přerozdělení daní na jednoho občana průměrné obce asi 6 800 korun. Na obyvatele Prahy přitom až 31 tisíc. Dopis, který starostové poslali Nečasovi, ho má přesvědčit, aby pravidla, která znevýhodňují menší města, vláda změnila.
Pak by mohlo do Zlínského kraje přitéct až o miliardu korun víc.
„Naše město trpí nezaměstnaností i dalšími problémy, které budeme moci po navýšení rozpočtu účinněji řešit,“ myslí si starosta Brumova-Bylnice Zdeněk Blanař.

Premiér Nečas ale tento týden na adresu starostů řekl, že jsou jako Jánošíci, kteří chtějí bohatým brát a chudým dávat. Tím je ale hodně „nadzvedl“. Už proto, že je Nečas zvolený za Zlínský kraj.
Ministerstvo financí předloží vládě novelu zákona o rozpočtovém určení daní zřejmě během října. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který je i místostarostou Suché Lozi, pohrozil, že pokud změna neprojde, padne vláda. „Pro nás je to priorita,“ zdůraznil Gazdík.

***

„Změna by nejvíc pomohla menším městům, která mají dva až pět tisíc obyvatel.“ Miroslav Adámek, primátor Zlína


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Autor: Mladá fronta DNES