Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Starosta Chmela: Vítězstvím v soutěži Inspirativní region ČR chceme být příkladem a udávat směr v oblasti inovací a udržitelného rozvoje.

Starosta Chmela: Vítězstvím v soutěži Inspirativní region ČR chceme být příkladem a udávat směr v oblasti inovací a udržitelného rozvoje.

4. 1. 2024

Město Slavičín se může pyšnit vítězstvím v soutěži Inspirativní region ČR roku 2023. V rámci soutěže jsou hodnoceny a oceněny inovativní projekty obcí, měst, mikroregionů a krajů. Slavičín si vysloužil provní místo díky projektu Cirkula, což je centrum komunální energetiky a cirkulární ekonomiky, které vzniklo z části jako regenerace budovy staré kotelny na uhlí.

Starosta Tomáš Chmela (STAN) přebírá ocenění pro Slavičín za první místo v soutěži Inspirativní region ČR roku 2023.

Starosta Tomáš Chmela (STAN) přebírá ocenění pro Slavičín za první místo v soutěži Inspirativní region ČR roku 2023.

„Ačkoliv ležíme na samém konci republiky, usilujeme o to Česko inspirovat a udávat směr v oblasti inovací a udržitelného rozvoje,“ podotýká starosta města Tomáš Chmela (STAN), který podpořil účast města v této unikátní soutěži.

Ocenění městu Slavičín bylo uděleno na samém sklonku roku především za energetické a odpadové centrum Cirkula, které ve Slavičíně integruje pod jednou střechou hned několik přístupů k udržitelnému rozvoji a také řadu inovativních technologií. Cílem je poskytnout občanům co nejnižší ceny tepla, které se pohybují o 30–40 % níže, než je cena tepla, kdyby se získávalo z plynu. Centrum využívá moderní teplárnu na lokální biomasu a tepelná čerpadla poháněná solárně získanou elektřinou. Záložně disponuje kogeneračními jednotkami na plyn a nezapomíná se ani na využití srážkové vody. Teplovod vedoucí z Cirkuly zásobuje dvě městská sídliště s více než 2 000 obyvateli. Část centra navíc vznikla přestavbou staré kotelny. Velký prostor po bývalém skladu uhlí uvnitř hlavní budovy výtopny se proměnil v re-use centrum. Občané sem mohou přinést předměty, které by jinak vyhodili, ale které ještě může využít někdo jiný.

Areál se stal vzorem moderní komunální energetiky a inspirací pro další města, která se zajímají o obnovitelné zdroje energie. Ocenění Slavičínu udělila na sklonku roku 2023 vládní agentura Czechinvest, a to po posouzení přihlášek úspěšných projektů z celé republiky. „Velmi oceňuji, že v konkurenci mnoha měst často větších a známějších, Slavičín uspěl. Je to především tím, že ve Slavičíně je odnepaměti odvaha dělat věci jinak a nebát se inovací,“ zhodnotil úspěch starosta města Tomáš Chmela.

V pátek 1. prosince se stalo vítězem celostátní soutěže Inspirativní region, kterou vyhlašuje agentura CzechInvest. Finále letošního ročníku proběhlo v Jihlavě v rámci konference Zkrotíme energie. Vkročit do nového roku 2024 s tímto titulem je pro Slavičín velká čest i závazek. Po zisku národního ocenění Zelená obec roku 2023 je tak opět ve Slavičíně důvod k oslavě i k další přípravě úspěšných inovativních řešení.

(Zdroj: starosta Tomáš Chmela, Město Slavičín)

Autor: Marek Smetana