Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality STAN ve Valašských Kloboukách představí nové expozice svého významného rodáka

STAN ve Valašských Kloboukách představí nové expozice svého významného rodáka

22. 6. 2021

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašskoklobouckému rodáku Hubertu Gessnerovi, který se proslavil na poli evropské architektury 1. poloviny 20. století, bude v jeho domovině vzdána pocta v podobě otevření dvou stálých výstav. Expozice pojednávají nejen o jeho tvorbě
přímo ve Valašských Kloboukách, ale rovněž v dalších českých, moravských i slezských městech a také v Rakousku. Ke slavnostnímu otevření dojde v pátek 25. června od 19.30 hodin při akci Páteční podvečer s Hubertem Gessnerem. První vernisáž se odehraje městském muzeu, další program s hudebním dostaveníčkem bude následovat.

Eliška Olšáková, starosta Valašských Klobouk (STAN)

Eliška Olšáková, starosta Valašských Klobouk (STAN)

„Architekt Hubert Gessner je pro Valašské Klobouky natolik význačnou osobností, že si tento výstavní počin rozhodně zaslouží. Expozice jsou úžasnou příležitostí pro poznání jeho architektonického smýšlení a precizní tvorby, která napomohla prvnímu závanu secese v českých zemích. Vůbec první secesní stavbou na našem území je totiž právě dům Josefa Bratmanna, v jehož areálu došlo k úpravě stodoly na výstavní prostor a expozice tu vzdá hold Gessnerovým klobouckým realizacím,“ popsala Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

Úvodní bod Pátečního podvečera s Hubertem Gessnerem bude v 19.30 hodin patřit vernisáži v městském muzeu. Po skončení by se měli návštěvníci přesunout k domu Josefa Bratmanna, dnešnímu sídlu základní umělecké školy, kde bude program pokračovat. Cestou se mohou zastavit na Večeru otevřených dveří v turistickém informačním centru, kde si prohlédnou zrekonstruované prostory, seznámí se s jeho nabídkou a jako dárek obdrží drobnost, která jim bude páteční akci připomínat. Od 20.15 hodin naváže ve zmíněné obnovené stodole u Bratmannova domu představení druhé výstavní instalace. Slavnostní večer pak ve 20.30 hodin završí zahradní koncert pedagogů a žáků základní umělecké školy. Autorem expozic je Petr Odehnal, výtvarnou stránku výstavám vetkli Jan Zainer a Kristýna Fuksová. Návštěvníkům budou výstavy v průběhu léta přístupné denně od 10 do 16 hodin.

 

Autor: Aleš Durďák