Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Přes internet nejčastěji odpovídá Gazdík

Přes internet nejčastěji odpovídá Gazdík

7. 7. 2011

Voliči stále častěji oslovují své poslance pomocí internetu. Nejnověji využívají aplikaci napistejim.cz ZLÍNSKÝ KRAJ Lidé ze Zlínska stále častěji oslovují dvanáct zdejších poslanců pomocí internetu. Kromě elektronické pošty využívají také novou aplikaci www.napistejim. cz. Jde o webovou stránku, která pomůže pisateli vyhledat toho správného politika, jemuž by mohl svůj podnět adresovat.

„Vedle konkrétních dotazů se lidé ptají na to, jak poslanci pracují a jak přesně hájí jejich zájmy,“ uvedla Veronika Šumová, která za touto stránkou stojí.
K dotazům voliče vyprovokovalo hlavně schvalování loterijního zákona. Ale zajímají se také o důchodovou a zdravotnickou reformu. „Odpovědí od poslanců chodí stále víc,“ pochvaluje si Šumová. „I když váš problém není vyřešen, máte dobrý pocit, že tomu druhému stojíte alespoň za odpověď.“
Poslancům z východní Moravy poslali voliči za poslední měsíc v průměru necelých pět emailových zpráv. Nejvíc – devět – jich dostal Petr Gazdík z hnutí Starostové a Nezávislí, který také nejčastěji odpovídá.
„Pokud je to aspoň trochu možné, odpovím,“ uvedl Gazdík. „Rád si s lidmi vyjasním názory, protože někdy mají zkreslené informace a neznají všechny okolnosti. V tom případě je diskuze dobrá.“
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové amístostarosta Suché Lozi odpovídá zhruba na polovinu dotazů. Tu druhou prý tvoří vulgární zprávy nebo vyhrožování. Přes aplikaci napistejim.cz do jeho schránky přišly jen dotazy, na které mohl odpovědět.
„Máme několik systémů, které zabraňují zneužití aplikace. Máme i seznam vulgarit, které neprojdou sítem,“ ujistila Šumová. „Kromě toho smí pisatel oslovit maximálně tři poslance najednou a existuje také černá listina uživatelů, kteří opakovaně poruší podmínky.“ Naopak vůbec žádný zájem o komunikaci s voliči, kteří aplikaci použili, nemají občanští demokraté Pavel Svoboda s Jaroslavem Plachým, sociální demokrat Zdeněk Novosad a Martin Vacek z Věcí veřejných.
„O takové aplikaci vůbec nevím. Používám jen jednu jedinou emailovou adresu, která je na mých stránkách. Tam mi mohou lidé psát,“ prohlásil Vacek.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Autor: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava