Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Poslankyně Olšáková uspořádala pro kolegy seminář ke změnám v matričním zákoně

Poslankyně Olšáková uspořádala pro kolegy seminář ke změnám v matričním zákoně

17. 2. 2024

Začátkem února uspořádala poslankyně Eliška Olšáková pro zákonodárce s kolegyněmi matrikářkami praktický seminář na téma, co je bude čekat v roli oddávajícího. Díky všem účastníkům a speciálně díky přednášející Jitce Morávkové a Gabriele Ježkové, které mají bohatou praxi v oboru, se na semináři dané téma probralo snad ze všech perspektiv.

Jedna z autorek změn matričního zákona poslankyně Eliška Olšáková (STAN).

Jedna z autorek změn matričního zákona poslankyně Eliška Olšáková (STAN).

Co se reálně změní? Obecně budou svatby z administrativního hlediska jednodušší. V obcích, kde nemají matriku, bude moci snoubence oddávat nově pověřený člen zastupitelstva. Zároveň již nebude záležet na trvalém pobytu snoubenců. Ruší se totiž podmínka přihlášení k trvalému pobytu alespoň jednoho ze snoubenců v "nematriční"obci.

„V praxi snoubenci často mají k obci osobní vazby, znají starostu, ale neměli zde trvalý pobyt. Tento pár musel přijet oddat starosta matričního úřadu. Měli jsme tím pádem starosty dvou kategorií,“ komentuje poslankyně a jedna z autorek změn matričního zákona Eliška Olšáková (STAN).

Za určitých okolností dovoluje změna zákona sňatek i bez přítomnosti matrikáře. Nezbytné ale je, aby oddávající měl odbornou způsobilost matrikáře podle zákona o matrikách a zároveň musí snoubenci předložit oddávajícímu matričním úřadem vydané osvědčení, které potvrzuje, že splnili všechny předpoklady pro uzavření sňatku.

Dalšími novinkami od 1.1.2024 je možnost domluvit se na oddávání i s poslancem nebo senátorem. Navýší se však některé poplatky, např. za matriční doklad nebo za sňatek venku, tedy mimo úřední prostory. V neposlední řadě bude možné vstoupit do registrovaného partnerství na kterémkoliv matričním místě. Dříve to bylo možné pouze v krajských městech.

Autor: Marek Smetana