Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Ministr životního prostředí Richard Brabec přijel, odjel, ale k zastižení nebyl

Ministr životního prostředí Richard Brabec přijel, odjel, ale k zastižení nebyl

29. 11. 2020

Od 20. 9., kdy byl vytráven pravděpodobně kyanidy úsek 40 km řeky Bečvy, to bude brzy čtvrt roku. Jen stěží si lze představit, že uhynuly desítky tun ryb, včetně všeho živého v řece. V prvních dnech nechávala katastrofa ministra Brabce vcelku chladným. Neuznal nutnost se na místo osobně dostavit a brzy prohlásil, že původce otravy bude znám v řádu hodin.

Marek Smetana, registrovaný příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Marek Smetana, registrovaný příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

V tom čase totiž jeho ČIŽP společně s PČR utahovali smyčku nad průmyslovým areálem bývalé Tesly Rožnov, ze které vede do Valmezu 16 km dlouhá kanalizace, u jejíž výusti byla zaznamenána mírně nadlimitní koncentrace kyanidu. S touto "tesláckou" verzí pak vyšetřovací orgány pracovaly dlouhé týdny, lze říci dodnes. Kupodivu, jednoho z největších nadregionálních znečišťovatelů prostředí, chemičku Agrofertu, Dezu, vyloučili vyšetřovatelé z podezřelých hned druhého dne po otravě. O to zajímavější, že i dle slov ministra Richarda Brabce, se nyní na sklonku listopadu, opět s Dezou pracuje jako s podezřelým subjektem.
Názory místních, rybářů a hlavně těch, kteří otravu ohlašovali, včetně také odborníků biologů, se ale upírají k výustem do řeky daleko blíže masivnímu úhynu ryb, a to do lokality mezi Lhotkou nad Bečvou a Choryní. Výusť z Tesly je naopak na druhé straně Valmezu, v katastru Juřinky, téměř 4 km od místa začátku otravy. A právě tato vzdálenost je hlavním důvodem pro místní aktéry i odborníky, že není myslitelné, aby se jed dostal, bez toho, aniž by dříve zabíjel, až k mostu v Choryni. Pro ilustraci, hlavní výusť Dezy č. 1 je zhruba v polovině vzdálenosti mezi Juřinkou a Choryní a pak blíže Choryni se nalézá ještě jedna záludná, v územních dokumentech nezaznačená kanalizace, údajně směřující (i směr posledních skruží tomu nasvědčuje) k vlakovému nadraží ve Lhotce a překladišti Dezy.
Pana ministra Richarda Brabce ale zajímá spíše výusť z rožnovské kanalizace. Z té totiž vytéká, dle místních dlouhodobě, čas od času, jakási pěna. V úterý 24. 11. byl nahlášen také výrazný únik pěny ze zmíněné výusti. Byl to 3. ohlášený únik od osudného 20. 9. Při posledním rozboru se zjistilo, že se jedná o odpadní vodu s vyšší koncentrací niklu. Ryby sice nezabíjí, ale určitě není v pořádku, aby se situace pravidelně opakovala. A právě tato úterní událost - rutinní únik pěny, narozdíl od zářijového vytrávení velké části Bečvy, motivovala ministra Brabce k návštěvě Valašského Meziříčí.
Návštěva pana ministra Brabce proběhla v pátek 27. 11. formou jednání na MěÚ a stran ministerstva zjevně nebyl zájem ji moc avizovat. Přítomno bylo vedení města, zástupci ČIŽP, vodoprávního úřadu, Povodí Moravy, HZS ZK a radní pro ŽP ZK. K jednání bylo dovoleno účastnit se, přes jeho vlastní iniciativu, na poslední chvíli, také předsedovi Českého rybářského svazu - MO Hustopeče nad Bečvou, Stanislavu Pernickému, který byl mezi prvními na Bečvě v den otravy a událost ohlašoval. S panem ministrem by si rádi promluvili a položili mu dotazy také místní občané, okolní aktivisté a především představitelé iniciativy "Bečva bez jedů", kteří měli na pana ministra Brabce připraveno 8 otázek, jež jsou obsaženy v jimi sepsané petici. Těm ale nebylo umožněno vstoupit do prostor MěÚ. Dle jejich informace měl ministr dorazit na 10 hod. Proto se scházeli již na půl 10. Pan Brabec ale nakonec přijel dříve, konkrétně 9:25 hodin. Zájemci tedy na pana ministra čekali dlouhé hodiny, aby se s ním alespoň rozloučili a připravené dotazy předali. Pár z nich vytrvalo na náměstí až do samého konce jednání po poledni. Po proběhnuvší tiskovce s novináři se ale pan ministr Brabec vytratil zadním vchodem.

Že by byla důvodem magického vytracení se z místa, bez styku s veřejností, nevole pana ministra odpovídat na záludnou otázku č. 1 z petice - "Kdo a proč vydal na případ informační embargo?"  Pan ministr Brabec dříve odkazoval na ministra vnitra pana Jana Hamáčka. Před 2 týdny ale vzešlo na vědomost z prohlášení Policie ČR, že ten embargo neuvalil... Stejnou otázku a mnohé další podal téměř pred měsícem na Richarda Brabce i Petr Gazdík, jak v písemné, tak i v ústní interpelaci. Doposud bez odpovědí. Z vyjádření z jednání odchozích krajských a místních představitelů vyplynulo, že se do vyšetřování není příhodno vměšovat a ani se jinak angažovat v informování veřejnosti.

Zaslouží si ale katastrofa obdobných rozměrů odeznít v zapomenutí veřejnosti, založena v nedořešených spisech? Rozhodně ne a STAN nadále usiluje o jednoznačné dořešení kauzy a dopadení původce otravy. 

 

 

Autor příspěvku: Marek Smetana, registrovaný příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Autor: Aleš Durďák