Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Krajští zastupitelé za STAN kritizují nákup budovy číslo 22 v bývalém Baťově továrním areálu

Krajští zastupitelé za STAN kritizují nákup budovy číslo 22 v bývalém Baťově továrním areálu

21. 6. 2021

Zlín - V pondělí (21.6.) proběhlo v zasedací místnosti 16.etáže sídla kraje 5. zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje. Na programu bylo celkem 37 bodů k jednání. Hnutí STAN prezentovalo všech šest opozičních krajských zastupitelů, kteří byli na jednání účastní prezenčně.

 

Zastupitelský klub STAN

Zastupitelský klub STAN

Největší pozornost a vášnivou debatu vyvolal bod číslo 10 Nabytí nemovitých věcí do vlastnictví Zlínského kraje, jehož výstupem bylo, že Zlínský kraj koupí od společnosti Stass budovu číslo 22 a související pozemky v bývalém Baťově továrním areálu ve Zlíně. Zaplatí za ně 144 milionů korun, v pondělí to schválili krajští zastupitelé.

Podstatnou část budovy si kraj pronajímá už od roku 2006, nyní ji hejtmanství a jeho organizace využívají z více než dvou třetin. Za nájem platí kraj 7,7 milionu korun ročně, řekl náměstek hejtmana David Vychytil (ANO).

Kraj a jeho organizace už dříve obsadily většinu budovy, v přízemí jsou komerční prostory. „Díky tomu, že my ji využíváme, že jsme největším současným nájemníkem, tak tím je garantována návratnost. Peníze, které dáváme za nájem v současné době, nebudou odplouvat z krajského rozpočtu ven, ale zůstanou nám a tím se generuje zajímavá návratnost, která tam osciluje kolem osmi procent,“ řekl Vychytil.

Budova 22 sousedí s budovou 21, známým mrakodrapem, který je sídlem hejtmanství. Kraj si nechal zpracovat znalecký posudek, podle něhož má objekt hodnotu přesahující 165,2 milionu korun. Podle Vychytila se při jednáních s majitelem budovy podařilo kupní cenu stanovit nižší. „Za mě je to dobrý kup,“ uvedl Vychytil.

S tím však nesouhlasili někteří opoziční krajští zastupitelé.Například podle člen zastupitelského klubu za STAN Milana Plesara je cena nebývale vysoká. „Je nadsazená o desítky milionů korun, neodpovídá realitě,“ uvedl Milan Plesar.

Ke kritikům nákupu budovy se přidal i  krajský za STAN Petr Gazdík. „Návrh má obrovský korupční potenciál,“ doplnil Petr Gazdík.

 

Autor: Aleš Durďák