Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj 75 let od tragické události na Ploštině

75 let od tragické události na Ploštině

19. 4. 2020

Dnes je to přesně 75 let od tragické události na Ploštině (zaniklá pasekářská osada obce Drnovice, nedaleko Valašských Klobouk), kdy na sklonku 2. světové války vtrhlo do pasekářské osady německé komando a osadu vypálilo. V plamenech zemřelo 24 obyvatel, další 3 byli popraveni. Stejné tragédie se v následujících dnech odehrály i v osadách Prlov, Vařákovy paseky a Juřičkově mlýně. Od 19. dubna do 2. května 1945 zaplatilo téměř 80 osob životem za to, že pasekáři pomáhali partyzánům. Byly to velmi pohnuté dny a tragické osudy nevinných, skromných a pracovitých lidí, kteří se nedožili konce války, na které bychom neměli zapomenout.

Josef Zicha (náměstek hejtmana) a Eliška Olšáková (starostka Valašských Klobuk)

Josef Zicha (náměstek hejtmana) a Eliška Olšáková (starostka Valašských Klobuk)

Pravidelně se v těchto dnech k uctění památky obětí konala na místě bohoslužba a pietní akt za hojné účasti pozůstalých, obyvatel okolních obcí, významných hostů, starostů a politiků.
Letošní vzpomínání je stejně intenzivní, jen skromné co do počtu účastníků. Ať už si na místo uděláte procházku, nebo si jen tak sami vzpomenete, při dnešním rozhlasovém vysílání, je to projev úcty k obětem.S úctou a v tiché vzpomínce jsme v pátek v podvečer se starosty okolních obcí položili k hrobu a památníku věnec za obce Mikroregionu Ploština a kytici za město Valašské klobouky.
Nikdy nezapomeme!

 

Autor: Aleš Durďák