Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj 1. místopředseda STAN Lukáš Vlček přijel diskutovat do Zlínského kraje s příznivci hnutí

1. místopředseda STAN Lukáš Vlček přijel diskutovat do Zlínského kraje s příznivci hnutí

26. 5. 2023

Ve čtvrtek 25. května zavítal do Zlínského kraje 1. místopředseda STAN, Lukáš Vlček, a to na základě pozvání zlínského Krajského výboru hnutí. Účelem návštěvy byla společná diskuse se zájemci z řad členské základny STAN a rovněž jednání s členy Krajského výboru.

Diskusní setkání s 1. místopředsedou STAN Lukášem Vlčkem ve Slavičíně

Diskusní setkání s 1. místopředsedou STAN Lukášem Vlčkem ve Slavičíně

Na úvod dvouhodinové diskuse se zástupci členské základny a rovněž se členy Krajského výboru zvolil místopředseda Lukáš Vlček téma konsolidačního balíčku. Vysvětloval, jak nesmírně náročné bylo prosazení priorit, které navrhoval STAN při vyjednáváních napříč koalicí. "Kompromis nikdy není ideálním stavem, ale naše priority jsme prosadili. Před rokem a půl si voliči vybrali změnu, i za cenu nepříjemných opatření. Za poslední čtyři roky se naše země zadlužila stejně jako za předchozích 27 let. A pokud bychom s tím teď nic neudělali, tvrdě narazíme." Vysvětlil Lukáš Vlček nutnost přijetí opatření konsolidačního balíčku.

V diskusi zaznělo z řad členů či registrovaných příznivců mnoho dotazů či komentářů. Například registrovaný příznivce Jakub Nešpor, který je navíc předsedou celostátní odborné komise STAN pro Ekonomiku a daně vyzdvihl, že STANU se podařilo prosadit poměrně mnoho svých požadavků, oproti jiným koaličním subjektům. Starosta Slavičína a zároveň člen STAN Tomáš Chmela poznamenal, že bylo jasné, že období, kdy předchozí vlády bezhlavě a nezodpovědně rozdávaly prostředky státního rozpočtu všemi směry muselo chtě nechtě skončit, a že je dobře, že tato vláda společně se STAN nastavuje zpět zodpovědné hospodaření státu. S určitými aktuálními kroky vlády však někteří zástupci hnutí nebyli ochotni se ztotožnit. Například starosta Litenčic a současný místopředseda Krajského výboru, Josef Smažinka, má zásadní výhrady proti navýšení daně z nemovitosti.

Diskutovalo se rovněž mnoho dalších témat celostátní politiky. U spousty z nich se představitelé zlínského hnutí STAN shodli na tom, že schází důslednější vysvětlování postupů a postojů vlády jako celku či hnutí STAN samostatně. Zrovna ve venkovských oblastech našeho kraje, kde se nachází rozsáhlý elektorát voličů opozice, je třeba trpělivě vysvětlovat a zdůvodňovat co nejjednoduššími způsoby či příklady, proč je nutné přijat některá nepopulární opatření a proč je to pro nás do budoucna nezbytné. V neposlední řadě přišla řeč i na téma udržitelnosti a místopředseda Vlček naznačil, kde všude je nutné dbát jejich principů.

V závěru diskusního setkání představila paní Věra Dobešová, registrovaná příznivkyně STAN, projekt "Spolek pro spolky". Momentálně se sdružuje s několika dalšími členy a hodlají poskytovat poradenství dalším spolkům napříč krajem a bez ohledu na jejich zaměření. Cílem týmu paní Dobešové je předávat zkušenosti týkající se formálních náležitostí pro fungování spolků a poskytovat rady a typy, jak podpořit spolkovou činnost v obcích a tím v nich vytvářet bohaté kulturně společenské vyžití.

Po diskusním setkání s členskou základnou proběhlo jednání Krajského výboru STAN Zlínský kraj za účasti místopředsedy Lukáše Vlčka. Ten zmínil několik důležitých záležitostí týkajících se krajských a senátních voleb v příštím roce a dále se zajímal o politickou situaci v našem kraji.

Jménem Krajského výboru STAN ZLK tímto velmi děkujeme panu 1. místopředsedovi Lukášovi Vlčkovi za jeho vzácnou návštěvu a za ochotu dlouze diskutovat nad různými aktuálními tématy.

Autor: Marek Smetana