Hlavní stránka Regiony Vysočina Ze starosty ministrem. Cestu na vrchol si člověk musí prošlapat od základních met, řekl Vít Rakušan v Jihlavě

Ze starosty ministrem. Cestu na vrchol si člověk musí prošlapat od základních met, řekl Vít Rakušan v Jihlavě

3. 4. 2022

Válka na Ukrajině, uprchlická krize, dezinformace, ale i politické začátky coby starosta Kolína. To jsou jen některá z témat, o kterých se mluvilo na veřejné debatě v aule jihlavské Vysoké školy polytechnické, které se vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan zúčastnil při své návštěvě Vysočiny.

Ze starosty ministrem. Cestu na vrchol si člověk musí prošlapat od základních met, řekl Vít Rakušan v Jihlavě

Ze starosty ministrem. Cestu na vrchol si člověk musí prošlapat od základních met, řekl Vít Rakušan v Jihlavě

Válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická krize byla bezesporu tématem, na která se moderátor Lukáš Vlček, poslanec za STAN z Vysočiny, i publikum ptalo nejčastěji. „Nejsou to žádní ekonomičtí migranti, kteří k nám přišli za lepším. Jsou to většinou ženy a děti, které utíkají před válkou,“ zdůraznil Vít Rakušan.

Jako ministr vnitra sám čelí i nejrůznějším pomluvám a výhružkám. „Když někdo do politiky jde, tak s tím musí počítat. Samozřejmě nejsem teflonový a dotýká se mě to. Je pro mě však důležité, abych se nemusel stydět sám před sebou a před svými dětmi,“ odpověděl na otázku z publika. „Ale podívejte se, kolik těch křiklounů ze sociálních sítí skutečně přijde klidným a věcným způsobem diskutovat,“ doplnil.

Řeč přišla také na dobu, kdy byl Vít Rakušan starostou Kolína. „Starostování člověka naučí komunikovat, řídit lidi a organizovat svůj pracovní čas. Navíc bylo v jedné věci podstatně lepší – byla tam neuvěřitelně rychlá zpětná vazba. Chodil jsem do práce pěšky, takže mě lidé zastavovali a říkali mi, co je a co není v pořádku, a výsledky jsem viděl prakticky okamžitě. Tady se na ně člověk musí dívat mnohem dlouhodoběji,“ srovnal.

Jak dále řekl, projít si komunální politikou by doporučil každému, kdo se chce stát politikem. „Prošel jsem si civilním zaměstnáním, deset let jsem učil, pak jsem starostoval, následně jsem byl krajským zastupitelem, poslancem a až potom jsem se stal ministrem. Neocitl jsem se ve vládě, že bych tam nějak ‚spadl‘. Myslím si, že tato cesta, opravdu prošlapaná od základních met, je zdravá a správná,“ uzavřel.

Fotoalbum