12. 11. 2024
Hlavní stránka Regiony Vysočina V anketě Strom roku 2024 bojuje Dub u Palečkova mlýna u Třebíče
V anketě Strom roku 2024 bojuje Dub u Palečkova mlýna u Třebíče
22. 7. 2024
Nedaleko Palečkova mlýna u Sokolí, místní části Třebíče, roste mohutný dub s rozložitou korunou. Jeho solitérní postavení na louce z něj dělá významnou krajinnou dominantu, která už z dálky upoutá svojí mohutností vzrůstu a malebností kmene i koruny. Nyní bojuje v anketě Strom roku.
Dub u Palečkova mlýna
Dle pověsti může za jeho dvojitý kmen především hněv a šavle uherského krále Matyáše Korvína. Za jeho vznik prý zase vděčíme dvornímu šaškovi krále Jiřího z Poděbrad, Janu Palečkovi. "Pověst vypráví, že při cestě kolem Jihlavy šlehla Palečka do tváře snítka z dubu, ten ji utrhl a zasadil nedaleko Třebíče. Větévka se ujala a na tomto místě začal růst dub, který všichni nazývali Palečkův," poodhalil část historie starosta Třebíče Pavel Pacal. "Mimochodem, příhoda se 'cvrknutím do nosu' inspirovala i Boženu Němcovou při psaní oblíbené pohádky o Popelce," dodal s úsměvem.
Dub byl uctíván Slovany i Kelty. Pro naše předky byl symbolem síly, dlouhověkosti a mohutnosti. Navíc má vysokou biologickou hodnotu, neboť jsou na něj navázány další životně důležité organismy. "Myslím, že má zkrátka všechny aspekty stát se Stromem roku a budeme moc rádi, pokud jej podpoříte," vyzval Pavel Pacal.
Dub se do desítky finalistů dostal z celkem šestašedesáti nominací. Letošní hlasování začíná 22. července na www.stromroku.cz a potrvá 11 týdnů, tedy do 6. října letošního roku.
Třebíčský novinář Antonín Zvěřina napsal o dubu dvě novodobé legendy:
Dvě legendy o dubu
K Palečkovu dubu, který bude Třebíč a celou Vysočinu reprezentovat v klání Strom roku, se vážou dvě pověsti. Když nastoupil na český trůn král Jiří z Poděbrad v roce 1458, povolal do Prahy jako svého dvorního šaška a také rádce Jana Palečka.
Šlechta nelibě nesla přítomnost tohoto muže u dvora, kterému král naslouchal víc než jí. V roce 1465 poslal král výpravu do Třebíče, aby město ujistil svou podporou. A nařídil svému šaškovi a rádci, aby se vydal na cestu s ní a dohlížel na ni, byť se to u šlechticů setkalo s nelibostí.
Při cestě kolem Jihlavy šlehla Palečkovi do tváře snítka z dubu, kterou utrhl a uchoval v torně. Později tuto událost zakomponovala Božena Němcová do pohádky o Popelce.
Výprava se před vjezdem do Třebíče rozložila na louce u řeky Jihlavy nedaleko města. A právě tam Paleček vložil větévku s plody do vydloubaného důlku a v tomto místě začal růst dub, všeobecně nazývaný jako Palečkův.
V roce 1468 přitáhl k Třebíči uherský král Matyáš Korvín a po dobytí města se vydal na západ ztrestat tvrz Okříšky. Do jeho ležení se vydal prostý muž a sdělil mu, že když tvrz ušetří, prozradí mu tajemství. A vyjevil mu, že mladý dub, pod kterým odpočívá, zasadil chráněnec krále Jiřího Paleček. To uherského krále natolik rozlítilo, že vytáhl šavli a kmen rozťal na dvě poloviny. A od té doby má dub dva kmeny.
Druhá legenda je smutnější, někdy v 17. století se pod stromem scházeli milenci, on syn sedláka ze Sokolí nebo z Nové Vsi, ona služka ze Stříteže, která posluhovala v bohaté rodině v Třebíči.
Samozřejmě nezůstalo jen u polibků a po nějakém čase dívka zjistila, že je těhotná. Když to řekla svému milému, ten pravil, že se jí nevzdá a doma všechno řekl rodičům. Ti mu samozřejmě zakázali se s milou stýkat.
Milenci se opět setkali pod dubem a přísahali si, že se svojí lásky nevzdají, to se raději utopí v blízké řece. Právě v té chvíli do stromu udeřil blesk, rozčísl ho na dvě poloviny a oba milence spálil na popel, který vítr roznesl po krajině. Od té doby dva kmeny dubu připomínají nešťastnou lásku a říká se, že když je před bouřkou, listí dubu o ní ševelí.
Autor: Daniela Kaiserová