Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíčský deník: Politický Babylon pokračuje. V Třebíči kandidují stejní lidé

Třebíčský deník: Politický Babylon pokračuje. V Třebíči kandidují stejní lidé

14. 6. 2014

Třebíč - Už za čtyři měsíce se půjde znovu k urnám, na začátku října budou voliči rozhodovat o tom, kdo bude následující čtyři roky vládnout na radnicích. V Třebíči nyní v čele města stojí šestičlenná koalice a další čtyři strany jsou v opozici.
Třebíčský deník: Politický Babylon pokračuje. V Třebíči kandidují stejní lidé

Třebíčský deník: Politický Babylon pokračuje. V Třebíči kandidují stejní lidé

Podle dostupných informací se zdá, že třebíčský politický Babylon o mnoha stranách a uskupeních bude pokračovat i po podzimních volbách, které jsou na programu 10. a 11. října.

Radniční koalici dnes tvoří Heřman zpátky na radnici (HZNR), Pro Třebíč, Břehy, Třebíč můj domov, Věci veřejné a dva zastupitelé, kteří kandidovali za TOP 09, ale stranu již opustili. V opozici se pak nachází ČSSD, ODS, KDU-ČSL a KSČM. Ačkoliv někteří třebíčští politici do nadcházejících voleb změní barvy, pokračovat budou téměř všichni. Nových tváří není mnoho.

Do boje o křeslo starosty se opět pustí Pavel Heřman. V minulých volbách se dostal na radnici pod hlavičkou Starostů a nezávislých (STAN), kteří zaštítili jeho HZNR. Se Starosty se ale třebíčský starosta rozešel ve zlém, název Heřman zpátky na radnici by nyní navíc postrádal logiku. Heřmanovci proto musejí přijít s novým uskupením. „Název už vím, ale ještě ho nezveřejním. Je to zatím pracovní verze a musíme se na ní definitivně shodnout, ale do deseti dnů by mělo být jasno," řekl Pavel Heřman. Deníku se nicméně podařilo zjistit, že by se uskupení třebíčského starosty mělo jmenovat Volba Tr nebo Volba Třebíč.

Spojí se starosta a místostarosta?

Kromě názvu musejí Heřmanovci vyřešit také kandidáty a jejich pořadí. „Kandidátní listina se tvoří. Jsem spokojený, že volby jsou v říjnu, datum podání kandidátních listin se tak odsouvá na srpen, takže je dost času na jejich složení a nemusí se to uspěchat," podotkl Heřman, který by s největší pravděpodobností měl být lídrem kandidátky. Kromě Pavla Heřmana bude v novém uskupení také Jolana Smolová (zastupitelka za HZNR), Jan Burda (minule kandidoval za Třebíč můj domov) a spekuluje se i o kandidatuře místostarosty Pavla Svobody, který už loni odešel z TOP 09. „Je to velmi pravděpodobné," komentoval Heřman. Pavel Svoboda se ke spekulacím o jeho budoucím působišti nechtěl vyjadřovat.

Další tři třebíčští místostarostové zůstávají věrní svým současným uskupením. Milan Zeibert bude kandidovat za Břehy, které sestavují kandidátku podobnou té minulé. Lídrem by měl nadále být právě Zeibert. „Ještě jsme nerozhodli, ale v tuhle chvíli nevidím nikoho, kdo by měl o přední místo zájem, a já se k němu hlásím," uvedl.

Třebíč můj domov bude mít na prvním místě opět Marii Černou. Spolu s ní se o přízeň voličů bude ucházet Radek Číhal a nově také Irena Hejzlarová, zastupitelka zvolená za TOP 09. „Místo zemřelé výtvarnice Boženky Kjulleněnové pak bude kandidovat její syn Boris," poznamenala Černá.

Pevně stanovené čelo kandidátní listiny má Pro Třebíč, obsadí jej Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková a Daneš Burket. „Změny jsou minimální, plynule pokračujeme v tom, co jsme započali před čtyřmi lety. V tuhle chvíli jsme stabilizované hnutí co se týče členů i programu," řekl Pavel Pacal.

Končí jediný radní

Naopak nové čelo kandidátky musela po odchodu Svobody a Hejzlarové postavit TOP 09. „Lídr bude Svatopluk Dvořák, učitel ze ZŠ Týnská," informovala předsedkyně regionálního výboru Jana Spekhorstová. Do volebního boje se znovu pustí také radní Martin Svoboda z Věcí veřejných. Véčkaři však v komunální politice končí, Svoboda tak přemýšlí o kandidatuře pod uskupením Ta naše Třebíč. „Je to možné, ale zatím není nic oficiálního," nechtěl blíže specifikovat. Jediný radní, který se momentálně znovu kandidovat nechystá, je Michal Šalamoun z VV. O podobě kandidátky budou ještě jednat v ODS i KSČM, KDU-ČSL bude mít lídra v Miroslavu Krupicovi, výrobním řediteli firmy Tipafrost.

Sociální demokraté komunální volby v roce 2010 vyhráli, jenže nesložili většinu, a vlády nad městem se ujala šestičlenná koalice. ČSSD přesto kandiduje znovu s nejvyšším cílem. „Pokud jdete do voleb, tak vždycky s tím, že chcete usilovat o nejvyšší příčky. Budeme bojovat o pozici starosty," řekl Vladimír Malý, současný zastupitel a očekávaný lídr sociálních demokratů.

Do voleb se vydává i nejhlasitější kritik současného vedení třebíčské radnice. Jaromír Barák v minulých volbách kandidoval s Pavlem Heřmanem, později se jejich cesty rozdělily. Barák se do podzimních voleb vypraví pod záštitou Starostů a nezávislých, a dá se očekávat, že z pozice lídra. „Je to jedna z možností," reagoval Barák. Na kandidátní listině STAN nebudou chybět lidé, kteří stáli za pokusem o vyvolání referenda kvůli zastavení stěhování Domu dětí a mládeže do Boroviny. „Nabídli jsem účast těm, co byli aktivní už během referenda," podotkl současný zastupitel. Kromě několika míst na kandidátce musí STAN také dořešit název, pod kterým půjdou do voleb. Podle Jaromíra Baráka je možné, že bude stejný, jako iniciativa proti stěhování DDM, tedy Třebíč Občanům.

Do komunálních voleb kandidovalo v roce 2010 dvanáct stran, uspělo jich deset. Letošní volby se uskuteční desátého a jedenáctého října a strany musejí podat kandidátní listiny do pátého srpna.

TADEÁŠ MAHEL

Autor: Tadeáš Mahel (Třebíčský deník)