Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíčský Central Park. Na Hrádku budou lidé sportovat, relaxovat i grilovat

Třebíčský Central Park. Na Hrádku budou lidé sportovat, relaxovat i grilovat

20. 3. 2022

Lavičky podél hlavní cesty alejí, lesoparkem i ovocným sadem, otočná lehátka, piknikové sety nebo třeba grilovací místo s pevným ohništěm a posezením. Na to i mnoho dalšího se mohou těšit lidé z Třebíče. Jeden z největších tamních parků Hrádek totiž prochází velkou revitalizací.

Třebíčský Central Park. Na Hrádku budou lidé sportovat, relaxovat i grilovat

Třebíčský Central Park. Na Hrádku budou lidé sportovat, relaxovat i grilovat

Aktuálně jsou práce v druhé fázi. „Jde o úpravy kamenné zídky, která je na jižní straně Hrádku. Zároveň z tamní cesty zmizí asfalt, cesta totiž bude mlatová. Dále dojde také k protažení veřejného osvětlení až téměř k Masarykově vyhlídce,“ uvedl starosta Pavel Pacal s tím, že stejně jako loni zůstane park i během letošních úprav průchozí, omezení pohybu se bude týkat jen právě opravovaných částí.

Revitalizace začala loni a je rozdělená na celkem čtyři etapy. „Jejím cílem je obnovení kvality a síly parku jako veřejného prostoru plného zeleně,“ přiblížil Pavel Pacal.

Jak dodal, byla už skutečně nutná. „Park se už několik desítek let významněji neměnil, a to se odráží na stavu cest, veřejného osvětlení i mobiliáře, které jsou za hranicí své životnosti. Kůrovec a dlouhotrvající sucho zase bohužel zapříčinily úhyn a živoření mnoha stromů,“ vysvětlil.

Nyní už jsou na Hrádku vysázené nové stromy a také umístěné lavičky a odpočinková místa. Ty doplňují obří květináče s popisem rostlin, které v nich rostou.

Zcela „novým“ parkem se pak lidé projdou příští rok. „Vznikne zde ovocný edukativní sad, trvalkové a bylinkové záhony, relaxační plochy i hřiště. Přibude také workoutové hřiště a polyfunkční budova s technickým zázemím pro pořadatele kulturních a sportovních akcí včetně veřejného grilu. Součástí objektu bude ocelová nezastřešená pergola, ke které bude vysázena vinná réva. Nebude chybět ani nový mobiliář, jako jsou lavičky, lehátka a piknikové sety. V ovocném sadu budou naučné tabule s tématikou životního prostředí,“ shrnul na závěr všechny novinky třebíčský starosta.

Fotoalbum