Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíčská Popelka má šanci stát se královnou. Město chce koupit kulturák v Borovině

Třebíčská Popelka má šanci stát se královnou. Město chce koupit kulturák v Borovině

25. 3. 2022

Dnes přehlížené budově s prodejnou nábytku a pivnicí v třebíčské místní části Borovina chce starosta města Pavel Pacal navrátit její zašlou krásu. Dříve totiž bývala hojně navštěvovaným kulturním domem, kde se konaly vyhlášené akce. A v budoucnu by opět mohly.

Třebíčská Popelka má šanci stát se královnou. Město chce koupit kulturák v Borovině

Třebíčská Popelka má šanci stát se královnou. Město chce koupit kulturák v Borovině

„Už před dvěma lety jsme koupili část parku před kulturním domem. Nyní chceme do vlastnictví města získat i samotnou budovu včetně všech přilehlých pozemků. Naší vizí je tento objekt opravit a vrátit sem život. Vidím v tom obrovský potenciál,“ vysvětlil na úvod Pavel Pacal.

Nákup borovinského „kulturáku“ budou zastupitelé města schvalovat na svém dubnovém zasedání. „Kulturní dům se sálem této velikosti Třebíči chybí,“ posteskl si Pavel Pacal. „Něco to stát bude, určitě ne málo, ale je to další dominanta Třebíče, která si zaslouží, aby se s ní konečně něco udělalo,“ podotkl.

Aktuálně si objekt důkladně prohlédl architekt a zpracovává prvotní studii, která ukáže, jak a čemu všemu by po rekonstrukci mohl sloužit. Pomáhat by mohl třeba začínajícím podnikatelům. Z menších místností by se totiž mohly stát třeba sdílené kanceláře – takzvaný coworking.

Samozřejmostí je pak obnova velkého sálu a restaurace. Mohly by se sem tak vrátit velké plesy, koncerty nebo divadelní představení. Ostatně právě ta tady bývala proslulá a dala světu hvězdy, jako jsou například filmový loupežník Lotrando Jiří Pecha nebo Miloslav Mejzlík, kterého si mohou lidé pamatovat třeba ze seriálu Rodinná pouta.

Bývalý kulturní dům na Dělnickém náměstí není obyčejnou budovou. Je zapsán v památkovém katalogu Národního památkového ústavu jako doklad moderny ovlivněné bruselským stylem.

Stavbu projektoval tehdejší Státní projektový ústav pro výstavbu měst a vesnic v Českých Budějovicích. Byla koncipovaná jako součást vznikajícího sídliště pro dělnickou třídu pracujících především v rozrůstajících se obuvnických Závodech Gustava Klimenta n. p. v Třebíči - Borovině. Dostavěná byla v roce 1960.

Zajímavostí je, že kulturák zůstal dodnes stejný nejen zvenku, ale i zevnitř. „Současní majitelé dokonce zachovali i původní lustry či zajímavě řešené dveře,“ vyzdvihl třebíčský starosta.

Fotoalbum