Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíč nezapomíná. Starosta Pavel Pacal zavzpomínal na válečného hrdinu

Třebíč nezapomíná. Starosta Pavel Pacal zavzpomínal na válečného hrdinu

17. 2. 2022

Třebíčský rodák Antonín Kalina, který za druhé světové války zachránil v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců, by letos oslavil 120. narozeniny. Ve středu 16. února proto starosta Třebíče Pavel Pacal a místostarosta Miloš Hrůza položili květiny na jeho hrob na Olšanských hřbitovech v Praze.

Třebíč nezapomíná. Starosta Pavel Pacal zavzpomínal na válečného hrdinu

Třebíč nezapomíná. Starosta Pavel Pacal zavzpomínal na válečného hrdinu

Antonín Kalina se narodil 17. února 1902 v Třebíči, dětství s rodiči a jedenácti sourozenci prožil v Kočičině. Svou odvahu a vynalézavost projevil během války, kdy v Dětském bloku 66 s každodenním nasazením vlastního života vytvářel spolu se svými spolupracovníky pro své svěřence v nelidských podmínkách nacistického lágru podmínky pro bezpečné přežití. Díky jeho tak hrdinství mohli zachránění chlapci ze všech koutů Evropy po válce žít naplno podle svých plánů a představ.

V roce 2017 byla v Třebíči vedle židovské synagogy otevřena pamětní síň Antonína Kaliny, která mapuje jeho život i působení v Buchenwaldu na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi.

O dva roky později pak přibyla ještě expozice Děti Antonína Kaliny, která se věnuje sedmi dětským buchenwaldským vězňům, z nichž po válce vyrostly světově proslulé osobnosti, a také lékaři Jindřichu Flusserovi, který se s Kalinou na záchraně stovek dětí podílel.

Fotoalbum