Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíč jako na dlani. Ve zrevitalizovaném parku přibude nová vyhlídka

Třebíč jako na dlani. Ve zrevitalizovaném parku přibude nová vyhlídka

2. 11. 2022

Z nové třebíčské vyhlídky lidé uvidí baziliku svatého Prokopa i věž kostela svatého Martina. Bude součástí parku Hrádek, který prochází rozsáhlou revitalizací, na jejíž konci se promění v doslova zelenou perlou města.

Třebíč jako na dlani. Ve zrevitalizovaném parku přibude nová vyhlídka

Třebíč jako na dlani. Ve zrevitalizovaném parku přibude nová vyhlídka

„Vyhlídkové místo původně nebylo součástí projektu, přidali jsme ho až v průběhu revitalizace. Z Hrádku je perfektní výhled na centrum Třebíče a byl by hřích toho nevyužít. Ať se turisté, ale i místní mohou pokochat naším krásným městem,“ řekl s úsměvem třebíčský starosta Pavel Pacal.

Vyhlídku bude tvořit trojice neúplných asi třímetrových kružnic vyvedených z ohýbaného dřeva. Sloužit mohou jako lavičky případně prvky pro děti. „A v neposlední řadě se mohou stát jakýmsi fotokoutkem, protože při určitém úhlu pohledu dřevěné objekty poslouží jako rámy obrazů s historickými stavbami uprostřed,“ vyzdvihl Pavel Pacal.

Doplní tak Masarykovu vyhlídku, která se tyčí nad řekou Jihlavou v jižní části parku. Tu vybudoval Okrašlovací spolek v Třebíči v roce 1930 k příležitosti 80. narozenin prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Obnova asi jedenáctihektarového městského parku začala loni. Vzniklo zde workoutové hřiště i mlatové cesty, nový kabát dostala také centrální louka a mobiliář parku. Novinkou je i ovocný edukativní sad, trvalkové a bylinkové záhony či relaxační plochy.

Letos se pracuje na opěrné zdi v jižní části parku nad takzvanou pohřební cestou, po které chodily smuteční průvody z židovské čtvrti na hřbitov, který je za parkem. Práce skončí k 21. listopadu. Pomyslnou třešničkou na dortu bude zázemí pro pořádání venkovních akcí, které zde vznikne příští rok. Spolu s ním přibude nové osvětlení a naopak zmizí asfaltová příjezdová komunikace.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum