Hlavní stránka Regiony Vysočina Tiskové zprávy Předseda STAN Vít Rakušan navštívil Třebíčsko

Předseda STAN Vít Rakušan navštívil Třebíčsko

19. 8. 2019

Třebíč 17. srpna 2019

Poslanec Vít Rakušan, který je zároveň předsedou STAN, navštívil v rámci svým cest po republice Kraj Vysočina, konkrétně pak město Třebíč a jeho okolí.

Předseda STAN Vít Rakušan navštívil Třebíčsko

Předseda STAN Vít Rakušan navštívil Třebíčsko

Návštěva byla zahájena plavbou lodí Horácko po Dalešické přehradě. Lodní doprava na Dalešické přehradě byla zahájena již 2.7.2007 zejména díky dlouholetému úsilí nynější senátorky a dřívější dlouholeté starostky Koněšína Hany Žákové (STAN). Jako předsedkyně senátního podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pak pana poslance uvedla na návštěvu Jaderné elektrárny Dukovany. Zdejší infocentrum zaujalo svým edukativním zaměřením, díky němuž princip výroby elektrické energie štěpením atomů pochopí i žáci základních škol.

Následovala prohlídka památek Třebíče, zejména pak Židovské čtvrti zapsané na seznamu památek UNESCO a také pamětní síně Antonína Kaliny, kde starosta Třebíče Pavel Pacal představil životní osudy tohoto třebíčského hrdiny. Poslanec Vít Rakušan po zhlédnutí expozice prohlásil, že hrůzy 2. světové války, a také to, že Kalina se jejímu zlu dokázal postavit a zachránit téměř tisíc židovských chlapců, je nutné si neustále připomínat, přibližovat tyto dějinné okamžiky mladé generaci a vysvětlovat jí, jak tragické chvíle zažívali naši rodiče či prarodiče a jejich blízcí.

Následovala návštěva večerního programu prvního dne Slavností tří kápí. Proběhla zde řada příjemných setkání s obyvateli města, ale také seznámení se s francouzskou delegací z města Rive-de-Gier, která do Třebíče přijala právě na slavnosti.

Na závěr návštěvy navštívil pan poslanec Třebíčskou Čtvrť Borovina, ve které probíhá postupná revitalizace průmyslového obuvnického areálu na moderní víceúčelovou městskou čtvrť. V rámci návštěvy Boroviny proběhla rovněž návštěva Ekotechnické centrum Alternátor včetně unikátní projekční koule.

Autor: Pavel Hájek