Hlavní stránka Regiony Vysočina Tiskové zprávy Ministr průmyslu a obchodu navštívil Vysočinu. Řešil především energetiku

Ministr průmyslu a obchodu navštívil Vysočinu. Řešil především energetiku

2. 2. 2023

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela přijal pozvání na Vysočinu. Ve čtvrtek 2. února se setkal se zástupci samospráv, firem i energetických sdružení.

Ministr průmyslu a obchodu navštívil Vysočinu. Řešil především energetiku

Ministr průmyslu a obchodu navštívil Vysočinu. Řešil především energetiku

Celodenní návštěvu Vysočina zahájil v Třebíči na valné hromadě Energetického Třebíčska. „Tento region bude hrát jednu z klíčových rolí v řešení otázky energetické bezpečnosti, soběstačnosti, ale i modernizaci celé české ekonomiky,“ zdůraznil ministr.

„Bez jádra nebudeme schopni zajistit energetickou bezpečnost a stabilitu a nebudeme moci nahradit uhelné bloky. A naše vláda se zavázala, chce zkrátit odchod od fosilních paliv, primárně od uhlí. Zatím tento náš závazek držíme,“ doplnil poslanec a krajský předseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

Jádro a jaderná energetika podle ministra Síkely zažívá renesanci. „Jsem přesvědčen, že jádro jako stabilní zdroj bude hrát v budoucím rozvoji Evropy daleko větší roli, než se ještě před několika lety očekávalo. A my máme ohromnou příležitost se této role aktivně zúčastnit a benefitovat z ní do budoucna,“ řekl dále ministr průmyslu a obchodu.

Zároveň poděkoval obyvatelům Třebíčska a zástupcům místních samospráv za podporu výstavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan a přístup v rozvoji jaderné energetiky. „Jsem si dobře vědom, že bez lokální podpory nemůže žádný takto významný investiční projekt uspět,“ podotýká Jozef Síkela s tím, že dostavba Dukovan je nejen pro něj, ale i pro celé hnutí STAN prioritou.

„Starostové ocenili, že za nimi ministr přijel, diskutoval s nimi a má o náš region zájem a nenechává ho napospas. Spolupráce v tomto případě není jen prázdným slovem. Jako bývalá starostka obce Koněšín, který leží v dvacetikilometrovém pásmu jaderné elektrárny Dukovany, si uvědomuji, jak je důležitá podpora svrchu,“ řekla senátorka za Třebíčsko Hana Žáková.

„Starostové a nezávislí vyrostli zespoda, je proto přirozené, že je pro představitele našeho hnutí, včetně těch vládních, nesmírně důležité komunikovat s regiony, jezdit do nich a tak zásadní projekty, jako je například právě dostavba Dukovan, domýšlet přímo na místě,“ zmínil poslanec a předseda hnutí STAN na Vysočině Lukáš Vlček, na jehož pozvání ministr do regionu přijel.

Kromě valné hromady Energetického Třebíčska jednal ministr s vedením Kraje Vysočina a navštívil firmy TTS Energo v Třebíči a DAFE-PLAST v Polné, kde na energie a naši energetickou soběstačnost také přišla řeč.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum