Hlavní stránka Regiony Vysočina Tiskové zprávy Hnutí STAN je plnohodnotným členem Rady Kraje Vysočina

Hnutí STAN je plnohodnotným členem Rady Kraje Vysočina

18. 11. 2020

Zastupitelstvo Kraje Vysočina zvolilo novou radu. Jejími členy jsou i zástupci koalice Starostové pro Vysočinu, složené z hnutí STAN a SNK-ED.

Hnutí STAN je plnohodnotným členem Rady Kraje Vysočina

Hnutí STAN je plnohodnotným členem Rady Kraje Vysočina

Celý říjen byl naplněn vyjednáváním o podobě koalice a složení nové Rady Kraje Vysočina. Tato vyjednávání byla završena v pondělí 26.října podpisem koaliční smlouvy mezi ODS+STO, Českou pirátskou stranou, KDU-ČSL, ČSSD a naší kandidátkou Starostové Pro Vysočinu, složenou z politického hnutí Starostové a nezávislí a politické strany SNK Evropští demokraté. Koalice má v zastupitelstvu většinu 32 zastupitelů z celkových 45. Termín konání ustanovujícího zastupitelstva Kraje Vysočina musel být odložen až na 18.listopadu, a to z důvodu podání soudní stížnosti na průběh voleb.

Tu podala koalice Pro Top Vysočinu, tvořená kromě TOP 09 také Klubem angažovaných nestraníků a Korunou Českou, která získala ve volbách 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů. Nepřekročila tak 5% hranici, která činila 7972,35 získaných hlasů. Dne 5.listopadu Krajský soud v Brně tento návrh na neplatnost voleb po prostudování volební dokumentace z volebních okrsků, u kterých byly namítány možné pochybnosti, zamítl s tím, že podaný návrh není důvodný. Usnesení tímto dnem nabylo právní moci. Byl tak potvrzen i mandát pro naší primátorku Jihlavy Karolínu Koubovou (STAN).

"Jsem přesvědčený, že se nám s kolegy podařilo sestavit tu nejlepší možnou koalici pro budoucnost Vysočiny. Do vyjednávání jsme jako Starostové pro Vysočinu šli s tím, že jsme u každého kandidáta do rady požadovali doložení odbornosti a orientace k dané problematice" uvedl lídr hnutí STAN Lukáš Vlček a dodal: "se svými zkušenostmi z komunálního prostředí se rád ujímám funkce náměstka hejtmana pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí".

V čele rady Kraje Vysočina stojí hejtman Vítězslav Schrek (ODS), na místo jeho prvního náměstka usedla Hana Hajnová (Piráti), která bude mít na starosti regionální rozvoj. Náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví je Vladimír Novotný (ČSSD), finance, dopravu a silniční hospodářství bude mít na starosti náměstek Miroslav Houška (KDU-ČSL).

Radním a zástupcem Starostů pro Vysočinu v krajské radě je dlouholetý starosta Telče Roman Fabeš, který jako starosta jedno z měst UNESCO bude mít na starosti kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy. Z dalších radní pak Karel Janoušek(STO) bude mít na starosti krajský majetek, Jan Břížďala (Piráti) pak školství, mládež a sport, informatiku a komunikační technologie a Jan Tourek (KDU-ČSL) sociální věci.

V lavicích krajských zastupitelů je budou podporovat dosavadní krajští zastupitelé, starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos (STAN) a starosta Třebíče Pavel Pacal, ten z pozice neuvolněného předsedy Výboru regionálního rozvoje a MA21. Nově je doplní starosta Ledče nad Sázavou Zdeněk Tůma a již zmiňovaná primátorka Jihlavy Karolína Koubová STAN. V zastupitelstvu kraje je tak našimi zastupiteli zastoupeno všech pět okresů Kraje Vysočina.

Po ustavujícím zasedání a zřízení výborů zastupitelstva a komisí Rady Kraje Vysočina se dále bude jednat o jejich obsazení jednotlivými zástupci politických stran zastoupených v zastupitelstvu Kraje Vysočina, předpokládá se, že každá strana bude mít v každém výboru a komisi 2 zástupce s výjimkou KSČM, která bude mít po jednom zástupci.

A dalším úkolem je pochopitelně sestavení programového prohlášení nové Rady Kraje Vysočina. Budeme se snažit do něj promítnout naše cíle z volebního programu.

Autor: Pavel Hájek