Hlavní stránka Regiony Vysočina Tiskové zprávy Cestování po silnici II/128 je rychlejší a pohodlnější. Naše letitá snaha přinesla kýžené výsledky, říká Lukáš Vlček

Cestování po silnici II/128 je rychlejší a pohodlnější. Naše letitá snaha přinesla kýžené výsledky, říká Lukáš Vlček

16. 11. 2022

Díky patnáctileté snaze zejména Lukáše Vlčka a Pavla Hájka, kteří stojí v čele Mikroregionu Stražiště, se výrazně ulevilo obyvatelům západní části Pelhřimovska. Nejvýznamnější regionální tepna, která prochází celým územím Pacovska a je významným napojením na dálnici D1, doznala značných změn.

Slavnostní otevření obchvatu Lukavce. (zleva: Tomáš Kocour, Lukáš Vlček, František Pinkas, Pavel Hájek a Martin Malina)

Slavnostní otevření obchvatu Lukavce. (zleva: Tomáš Kocour, Lukáš Vlček, František Pinkas, Pavel Hájek a Martin Malina)

Za poslední tři roky se krajská silnice II/128 rozrostla o dva nové obchvaty – loni otevřený obchvat Salačovy Lhoty a letos dokončený obchvat Lukavce – a od 1. listopadu se otevřel zmodernizovaný úsek z Lukavce přes Čáslavsko až na hranici se Středočeským krajem ve směru na dálnici D1. „Naše letitá snaha konečně přináší kýžené výsledky. Jsem rád, že Kraj Vysočina chápe naše volání a modernizace naší nejvýznamnější regionální silnice je zařazena mezi prioritní investiční projekty,“ uvádí předseda Svazku obcí mikroregionu Stražiště Lukáš Vlček.

Po obchvatu obyvatelé Lukavce i Salačovy Lhoty volali dlouhé roky. „Řidiči při projíždění naší obcí naráželi na dvě zúžení a dvě pravotočivé zatáčky. Zejména pro kamionovou dopravu to nebylo vůbec dobré. Stávala se tady i řada dopravních nehod, které se sice obešly bez zranění, ale docházelo k poškození majetku obce i občanů,“ zavzpomínal bývalý starosta Salačovy Lhoty Martin Malina.

Podobná situace byla i v nedalekém Lukavci. „Na několika místech velmi zúžené a nebezpečné úseky těsně lemující přilehlé nemovitosti byly bezpečnostním rizikem chodců a ostatních účastníků silničního provozu. Dalším důvodem, především v zimním období, bylo i nadměrné znečišťování přilehlých nemovitostí a neustálý hluk projíždějících, zejména nákladních vozidel. To v řadě případů vedlo i k jejich vylidnění,“ posteskl si starosta Lukavce František Pinkas.

„V Lukavci sídlí středně velký dřevozpracující podnik a veškerá doprava je zajišťována právě kamionovou přepravou. Denně se jedná o zhruba 120 nákladních vozidel. Když se k tomu připočetla zemědělská technika a ostatní doprava, bývalo zde celkem rušno. Značně to zaměstnávalo i naše technické služby v oblasti úklidu,“ dodal starosta.

Dnes už tato úskalí místní ani řidiče netrápí. Výraznou roli v úpravách silnice II/128 sehrál i Svazek obcí mikroregionu Stražiště. „U tohoto projektu jsme byli od samého začátku. Společnou regionální snahou jsme přispěli k tomu, že se ta stavba skutečně rozjela,“ podotkl Lukáš Vlček s tím, že pomáhali například s majetkoprávním vypořádáním.

„Díky spolupráci v rámci mikroregionu dokážeme sdílet specialisty, kteří připravují projekty na rozvoj obcí a měst, společně například nakupujeme elektrickou energii, a tím šetříme nemalé finance a společně také spolupracujeme se státem a krajem na realizaci investičních projektů,“ upřesnil místopředseda SOM Stražiště a radní Kraje Vysočina Pavel Hájek a doplnil: „Jsem rád, že se naše letité úsilí o rekonstrukci komunikace II/128 blíží do finále a věřím, že se v následujících letech podaří rekonstrukci dokončit. Kvalitní napojení na dálnici D1 je totiž jednou z podmínek dalšího rozvoje Pacovska.“

Úpravy silnice II/128 vyšly na 535 a půl milionu korun, přičemž více než třetinu nákladů pokryly dotace, které tvořily 196 milionů.

V současné době zbývá ještě dokončit modernizaci silnice mezi jednotlivými obcemi. Úsek z Lukavce do Salačovy Lhoty je naplánován na roky 2024 až 2025 a pro úsek ze Salačovy Lhoty do Pacova je vydáno stavební povolení a zbývá dořešit výkupy pozemků. „Teprve po dokončení všech těchto etap nabude tato komunikace nadregionálního významu a dojde k plnému zhodnocení úsilí, práce a finančních prostředků do toho vložených,“ podotkl František Pinkas.

Součástí prací na silnici II/128 je i oprava průtahu Pacovem. K té by mělo dojít v letech 2027 až 2028. „Město Pacov již druhým rokem spolupracuje s Krajem Vysočina a s provozovateli inženýrských sítí na přípravě projektové dokumentace pro kompletní modernizaci průtahu městem. Bude se nepochybně jednat o jednu z největších investičních akcí pro budoucí roky a příprava je tedy velmi důležitá,“ zdůraznil Lukáš Vlček.

„Dále při jednáních s Krajem Vysočina otevíráme otázku vybudování západního obchvatu našeho města a jeho projektovou přípravu. Každopádně v prvé řadě se musí vyřešit průtah, a to i s ohledem na stáří a nutnost modernizace inženýrských sítí, jako je vodohospodářská či energetická infrastruktura,“ shrnul současné aktivity města Pacova Lukáš Vlček. Ten ještě dodává, že město Pacov jedná s Krajem Vysočina o opravě stávajícího povrchu silnice, který je v mnoha místech ve špatném technickém stavu a nevydrží do doby modernizace průtahu.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum