Hlavní stránka Regiony Vysočina Tisková zpráva: Vyjádření ke spojitosti MVDr. Pavla Heřmana, Ing. Jaromíra Baráka, MVDr. Jolany Smolové a Petra Škarabely k politickému hnutí Starostové a nezávislí

Tisková zpráva: Vyjádření ke spojitosti MVDr. Pavla Heřmana, Ing. Jaromíra Baráka, MVDr. Jolany Smolové a Petra Škarabely k politickému hnutí Starostové a nezávislí

4. 3. 2014

Vzhledem k častým nepřesnostem, které uvádějí někteří politici a zveřejňují mnohá média, bych se tímto chtěla vyjádřit k příslušnosti především MVDr. Pavla Heřmana, starosty Třebíče, a Ing. Jaromíra Baráka, zastupitele města Třebíče, k politickému hnutí Starostové a nezávislí.

Pan Jaromír Barák se stal registrovaným příznivcem hnutí STAN již v roce 2010 a do třebíčského zastupitelstva kandidoval za hnutí Starostové a nezávislí, stejně jako ostatních 26 kandidátů uvedených na kandidátce. "Heřman zpátky na radnici!" (HZNR!) byl pouze názvem této kandidátky. V třebíčských komunálních volbách v roce 2010 získal volební subjekt hnutí Starostové a nezávislí 4 zastupitelské mandáty.

V roce 2012 se měly na podzim uskutečnit krajské volby. Z důvodu pokračování stranické spolupráce v rámci hnutí STAN byl navržen lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN starosta Třebíče, MVDr. Pavel Heřman, zvolený v komunálních volbách za hnutí Starostové a nezávislí. Ten nabídku nejprve přijal, avšak později ji odmítl ze zdravotních důvodů. V zápětí se však stal lídrem kandidátky strany SNK ED s názvem „Pro Vysočinu“ pro téže volby.

Pan Jaromír Barák je řádovým členem hnutí Starostové a nezávislí, od listopadu 2013 předsedou oblastního sdružení hnutí STAN v Třebíči a od února 2014 třetím místopředsedou krajské organizace hnutí STAN v Kraji Vysočina.

Již od roku 2010 je spolupráce s panem Jaromírem Barákem bezproblémová a efektivní, jelikož vždy hájil zájmy hnutí Starostové a nezávislí. Pan starosta Pavel Heřman je tzv. politickým přeběhlíkem, který ukončil jakoukoliv spolupráci s hnutím, za které byl zvolen městským zastupitelem (a následně starostou), a začal spolupracovat s jiným politickým subjektem (stranou SNK Evropští demokraté).

Žádná spolupráce s dalšími členy třebíčského zastupitelstva zvolených za hnutí STAN neprobíhala, jedná se o paní radní MVDr. Jolanu Smolovou a pana zastupitele Petra Škarabelu.

Závěrem chci upozornit na skutečnost, že ačkoliv byl starosta Heřman, radní Smolová a zastupitelé Barák a Škarabela zvolení do třebíčského zastupitelstva za hnutí Starostové a nezávislí, tak v současnosti je pan Ing. Barák jediným zástupcem tohoto hnutí, zatímco ostatní (MVDr. Heřman, MVDr. Smolouvá a p. Škarabela) nijak nehájí názory hnutí STAN, za které byli zvoleni.

 

Zdeňka Tajovská

předsedkyně krajské organizace hnutí STAN Kraj Vysočina