Hlavní stránka Regiony Vysočina Stojíme za Ukrajinou: Starostové organizují sbírky a zařizují ubytování pro uprchlíky

Stojíme za Ukrajinou: Starostové organizují sbírky a zařizují ubytování pro uprchlíky

2. 3. 2022

Materiální pomoc, finanční podpora i nabídka ubytování.  Členové Starostů z Vysočiny aktivně pomáhají válkou zasažené Ukrajině.

Stojíme za Ukrajinou: Starostové organizují sbírky a zařizují ubytování pro uprchlíky

Stojíme za Ukrajinou: Starostové organizují sbírky a zařizují ubytování pro uprchlíky

Například v Chotěboři zorganizovali už dvě materiální sbírky a nyní řeší ubytování pro lidi prchající před válkou. „Máme tady internát střední školy, která spadá pod kraj. Škola navrhla dát část jeho kapacity k dispozici uprchlíkům a jedná o tom se zřizovatelem,“ uvedl místostarosta David Šafránek a dodal, že Rada města bude jednat ještě o vyčlenění finančních prostředků.

V Těchobuzi uprchlíkům nabízí v současnosti nevyužitý areál bývalého Ústavu sociální péče pro mentálně postižené, který je v majetku obce. „Budova má čtyřiadvacet obytných místností. První patro je bezbariérové včetně sociálních zařízení, druhé patro má sociální zařízení společné,“ popsal starosta Těchobuze a krajský radní Pavel Hájek.

Na ubytování Ukrajinců se chystají i v Horní Cerekvi. „Aktuálně v kulturním domě soustředíme sbírku potřebných věcí. Do budoucna pak počítáme s možností využití tohoto objektu jako nouzové ubytování, máme několik desítek skládacích lůžek. Je to ale pouze dočasné, v objektu totiž chybí sprchy,“ podotkl hornocerekvický starosta Milan Kunst.

Ve Žďáře nad Sázavou už připravili několik desítek lůžek. „Správě uprchlických zařízení jsme nabídli turistickou chatu Sklené a ubytovnu na zimním stadionu. Dále můžeme poskytnout ubytování v chatách na Piláku a v hotelovém domě Morava,“ informoval žďárský starosta Martin Mrkos.

Nabídky ubytování pro několik desítek běženců z válkou zmítané Ukrajiny koordinují také v Pacově. „Jedná se o ubytovací kapacity v majetku města Pacova, od občanů, firem i neziskových organizací,“ přiblížil místostarosta a poslanec Lukáš Vlček.

Organizují sbírky

Kromě toho tady zřídili i materiální sbírku. Věcné dary lidé nosili od soboty 26. února do úterý 1. března. „Sešly se nám věci jako matrace, spací pytle, karimatky, stany, přikrývky, hygienické potřeby a v neposlední řadě samozřejmě i potraviny. Vše bude předáno do rukou Volodymyra Čubirka – hejtmana Zakarpatí,“ informoval Lukáš Vlček.

Jeho poslanecká kancelář a jihlavský coworking se v současnosti proměnily na sběrné místo humanitární sbírky iniciativy Malá jihlavská radost, kterou dlouhodobě organizuje Libor Kuchyňa se svou ženou.

Stojíme za Ukrajinou a společně pomáháme. To je heslo sbírky v Moravských Budějovicích. „Aktuálně je potřeba jídlo, drogerie, léky, karimatky, spacáky, deky či powerbanky. Pro děti třeba omalovánky, pastelky nebo čokolády,“ vyjmenovala místostarostka Jana Kiesewetterová.

Deky, spacáky, zdravotnické potřeby nebo třeba balenou vodu či přesnídávky pro děti mohou dobrovolníci darovat i ve Světlé nad Sázavou nebo Jemnici. „Sběrné místo máme na Základní škole Komenského,“ popsal místostarosta Světlé Josef Hnik. „U nás je to pak turistické informační centrum,“ doplnil jemnický starosta Miloň Slabý.

Pomáhají města i jednotlivci

Pomáhají ale i jednotlivci. „Já osobně nabízím pomoc s odvozem lidí či materiálů po České republice, klidně až na hranice Slovenska a Ukrajiny,“ svěřil se humpolecký zastupitel Pavel Hrala.

„Já se v tomto směru snažím využít svých kontaktů a možností a daří se přímé umísťování ukrajinských uprchlíků v Jihlavě. Dočasný domov tady našly už čtyři rodiny a další jsou v plánu,“ přidala se jihlavská zastupitelka Lenka Mikletičová.

Třebíč svou pomoc cílí zejména na svá partnerská města. „Oslovili jsme obě naše partnerská města v centru dění – slovenské Humenné a ukrajinský Rachiv. Na Slovensku aktuálně nic nepotřebují, jsme tedy v záloze. V Rachivu zatím mají vše, co potřebují, a požádali nás, abychom byli ve střehu do dalších dnů a spíše týdnů,“ prozradil třebíčský starosta Pavel Pacal.

„Řešíme finanční pomoc (Rachiv zřizuje vlastní humanitární účet v Kč, EUR, USD) a aktivně zprostředkováváme ubytování ukrajinským uprchlíkům v Třebíči a okolí. Vyzvali jsme veřejnost k nabídce ubytování, vytvořili databázi a aktuálně již propojili 31 Ukrajinců k ubytování. Ve spolupráci s některými obvodními lékaři je připravena možnost bezplatného lékařského ošetření. Podporujeme drobné dílčí sbírky spolků, organizací či jednotlivců navázaných především přes své pracovníky z Ukrajiny na konkrétní místa,“ pokračoval Pavel Pacal.

Stejně tak se na spřátelené město zaměřili ve Žďáře nad Sázavou. „V pátek 25. února jsme oslovili představitele partnerského města Chust a čekáme na jejich vyjádření, jaká konkrétní pomoc by se jim hodila,“ dodal starosta Martin Mrkos.