Hlavní stránka Regiony Vysočina Starosta Třebíče Pavel Pacal pomáhal onkoláčkům. Na kole dětem jel už podesáté

Starosta Třebíče Pavel Pacal pomáhal onkoláčkům. Na kole dětem jel už podesáté

8. 6. 2023

Sport spojený s dobrou věcí. To je už tradiční charitativní veřejná cyklotour Na kole dětem, kterou zastřešuje a vede cyklista a několikanásobný mistr světa i ČR v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Kromě známých osobností, jako je třeba kardiochirurg Jan Pirk, se jí už tradičně účastní i Pavel Pacal, starosta Třebíče.

Pavel Pacal (nalevo)

Pavel Pacal (nalevo)

Pavel Pacal se zapojil už podesáté. „Chci přispět k pomoci těm, kteří to potřebují. Sami jsme si prošli onkologickou léčbou malého dítěte a znám všechny ty pocity a okolnosti z vlastní zkušenosti,“ vysvětlil, co ho k účasti motivuje.

Přátelská atmosféra v pelotonu je pak pomyslnou třešničkou na dortu. „Bylo to krásných osm dní. Každoročně je zde skvělá atmosféra a příjemní a milí lidé nejrůznějších profesí, které spojuje touha pomáhat,“ vzpomíná s úsměvem třebíčský starosta.

Cílem akce je shromáždit tři miliony korun na rekondiční pobyt dětí po onkologické léčbě, který usnadňuje dětem a jejich rodičům překonávat traumata způsobená těžkou nemocí. Přispět mohou i sami účastníci. „A to jak finančně, tak zakoupením propagačních věcí, hlavně cyklooblečení a různých upomínkových předmětů. I já osobně každý rok přispívám,“ svěřil se Pavel Pacal.

Už tradičně darují určitou finanční částku i města, kterými cyklisté projíždí. Letos to byly mimo jiné i Moravské Budějovice. „Mám radost, že naše město může finančně podporovat i takové projekty, jako je Na kole dětem. Moc si vážím pomoci všech,“ poděkoval starosta Moravských Budějovic Martin Ferdan.

Sám se k pelotonu na část trasy také zapojil. „Osobně vnímám pomoc onkologicky nemocným dětem za jednu z vysoce důležitých. Těžká léčba, trvající mnohdy i několik měsíců, je pro ně náročná a bolestivá. Přidat se tedy do pelotonu k úžasnému Josefu Zimovčákovi, Janu Pirkovi a dalším, byla pro mě jasná výzva,“ dodal Martin Ferdan.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum