Hlavní stránka Regiony Vysočina Soběstačná a konkurenceschopná. Taková má být Evropa podle Jana Farského

Soběstačná a konkurenceschopná. Taková má být Evropa podle Jana Farského

26. 10. 2023

Jan Farský ve středu 25. října debatoval s veřejností v Jihlavě o Evropské unii, blížících se evropských volbách i o tom, jak udělat Evropu bezpečnou, soběstačnou a udržitelnou.

Soběstačná a konkurenceschopná. Taková má být Evropa podle Jana Farského

Soběstačná a konkurenceschopná. Taková má být Evropa podle Jana Farského

„Není pravda, že se nás Evropská unie netýká. Osmdesát procent naší legislativy má původ právě v ní,“ podotkl hned na úvod Jan Farský, jeden z předních kandidátů do Evropského parlamentu.

Jak dále řekl, silná Evropa znamená silné Česko. „Síla Unie není v dotacích, ale v její jednotě. Jen v silné Evropě budeme schopní prosazovat naše zájmy. Podívejme se třeba na konektor iPhonu – Apple roky odolával USB-C konektoru a díky Evropské unii se to konečně podařilo zlomit,“ uvedl konkrétní příklad.

Příchozí se samozřejmě ptali i na nadcházející evropské volby. „Našimi hlavními tématy budou euro, jako České republice by nám prospělo, a to jak z ekonomických, tak strategických důvodů. A samozřejmě je důležité je i dotvoření Evropy – doprava na hranicích, zdravotnictví, Erasmus. Zkrátka aby se Evropa propojovala skrz vztahy,“ vyjmenoval Jan Farský.

Prosazovat chce i větší nezávislost na nedemokratických zemích, soběstačnost a konkurenceschopnost. „Velmi rád uvádím příklad Airbusu. To není žádná soukromá společnost, která vyrostla na zelené louce, ale na začátku 70. let se dohodlo několik evropských států, že nechtějí být závislé na americkém Boeingu. Pár let to sice trvalo, ale postupně vytvořily konkurenceschopná letadla. A takováto rozhodnutí je potřeba dělat i v dalších oblastech,“ dodal Jan Farský.

Debata s podtitulem Evropská kavárna se konala ve STAN Coworkingu v Jihlavě. Kromě ní se Jan Farský již tradičně zúčastnil Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a s jihlavským zastupitelem Radkem Hoškem absolvoval prohlídku historických prostor muzea.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum